رئیس سازمان نظام‌صنفی رایانه‌ای استان تهران (نصر) در نشست خبری آنلاینی که با محوریت بررسی تبعات شیوع ویروس کرونا بر کسب‌وکارهای فعال در صنعت فناوری برگزار شد، تاکید کرد که ۵۰درصد از صاحبان کسب‌وکارهای حوزه فاوا معتقدند، چنانچه کرونا ۶ ماه دیگر ادامه یابد، آنها چاره‌ای جز تعطیلی کسب‌وکارشان ندارند.

با این حال میزان آسیب به کسب‌وکارهای حوزه تکنولوژی یکسان نیست، چنانچه به گفته رئیس سازمان نظام صنفی، حوزه فاوا ۲۲ شاخه فعالیت دارد که از این بین فعالان حوزه شبکه، سخت‌افزار، صندوق‌های مکانیزه فروش، فروشگاه‌های IOT، IT (اینترنت اشیا) و نرم‌افزارهای پیشرفته سازمانی و پرتال بیشترین آسیب را دیده‌اند. او همچنین گفت کمترین آسیب به بدنه کسب‌وکارهای حوزه‌های بانکداری دیجیتال، بازی‌های رایانه‌ای و فین‌تک‌ها وارد شده است؛ شرکت‌هایی که در این دوران با استقبال خوبی مواجه شدند. 

طبق تحقیقات به‌عمل آمده از سوی این سازمان، ۷۰ درصد از فعالان حوزه فاوا کسب‌وکارشان در این دوران بدتر، خیلی بدتر یا مقداری بدتر شده است. همچنین ۳۰ درصد اعلام کرده‌اند از این اوضاع تاثیر منفی نگرفته‌اند. اثنی‌عشری در این رابطه گفت: «۶۱ درصد از این افراد، با مشتریان دولتی و خصوصی سروکار دارند که با کاهش جدی میزان تقاضا روبه‌رو شدند. ۳۴درصد نیز که مشتری عمومی دارند به‌دلیل کاهش تقاضا، ضرر جدی را تجربه کردند. ۳۰ درصد از شرکت‌ها با زنجیره تامین مشکل داشتند و ۱۲ درصد از کسب‌وکارهای حوزه فاوا، پاندمی کرونا توانست فرصتی را ایجاد کند که آنها از آن بهره‌مند شوند.»

 تعدیل، برای عبور از بحران 

سال گذشته و در روزهای آغازین پاندمی کرونا خبر از تعدیل‌های گسترده‌ای در برخی شرکت‌های استارت‌آپی و تکنولوژی شنیده شد و با ادامه یافتن پاندمی این میزان نیز افزایش یافت. بر اساس گزارش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای پاندمی باعث شد که ۴۰ درصد شرکت‌های حوزه فاوا، ناچار به تعدیل موقت یا دائمی نیروی کار خود بشوند یا بخش قابل‌توجهی از سرمایه خود را از دست دادند.

اثنی‌عشری رئیس این سازمان با بیان اینکه از دست رفتن درآمد، کاهش تقاضا و بهره‌وری از دغدغه‌های اصلی صاحبان کسب‌وکارهای آی‌تی است، گفت: مهم‌ترین مساله‌ای که صاحبان کسب‌وکارها با آن روبه‌رو شده‌اند، مشکلات مالی برای پرداخت حقوق، دستمزد و هزینه بیمه تامین‌اجتماعی است، ضمن اینکه در این مدت رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای تامین سلامت کارمندان هزینه مضاعفی را بر آنها تحمیل کرده است. ۶۰ درصد از کسب‌وکارها ناگزیر شدند از محل پس‌انداز و منابع مالی خود استفاده کنند تا بتوانند هزینه برون‌رفت از بحران را بپردازند و ۱۰درصد توانستند سرمایه جذب کنند که گویای محدودیت برای سرمایه‌گذاری است. تعریف پروژه از سوی دولت برای تحریک تقاضا در بازار از مهم‌ترین مسائلی است که انجام آن می‌تواند بازار IT را نجات دهد.

 دردسرهای واردات، نارضایتی از مالیات و بیمه

با توجه به اینکه بخش قابل‌توجهی از شرکت‌های این حوزه شامل شرکت‌های وارداتی محصولات سخت‌افزاری می‌شوند، وقفه در واردات ضربه بزرگی به این شرکت‌ها بوده است. با این حال شرکت‌های این حوزه معتقدند که ناهماهنگی بین نهادهای دولتی مسوول مهم‌ترین عامل ضربه‌پذیری شرکت‌ها در این زمینه بوده است.

رئیس سازمان نصر گفت: در این مدت ناهماهنگی‌هایی بین وزارتخانه‌های صمت و بانک ‌مرکزی وجود داشته و مشکلاتی در حوزه واردات کالا بوده است و بعضا به‌دلیل کج‌رفتاری سازمان‌های دولتی، کسب‌وکارها وارد بحران شده‌اند. بیشترین نرخ نارضایتی کسب‌وکارهار از سازمان تامین‌اجتماعی و اداره مالیات بوده و به‌نظر می‌رسد اداره مالیات آگاهی ندارد که شرکت‌ها در این شرایط نمی‌توانند به‌صورت عادی مالیات پرداخت کنند و این موضوع کسب‌وکارهای بی‌رمق را به مرز ورشکستگی رسانده است.

وی خاطرنشان کرد:‌ سازمان نظام صنفی در مورد نیروی انسانی پیشنهاد داد که دولت به‌جای اینکه به شرکت‌ها تسهیلات بدهد که به همراه خود بازپرداخت سنگین را به‌همراه دارد، با سازمان تامین‌اجتماعی وارد مذاکره شود که پرداخت بیمه شرکت‌ها را به تعویق بیندازند.

اثنی‌عشری گفت: همه‌جای دنیا دستگاه‌های حاکمیتی وارد مشکل کاهش تقاضا می‌شوند و به‌جای اینکه وام بدهند، از شرکت‌ها کار می‌خواهند، زیرا محول کردن پروژه به شرکت‌ها، می‌تواند مشکل نیروی انسانی و درآمد شرکت‌ها را حل کند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه مقامات ارشد نظام با فرصتی که آی‌تی می‌تواند برای عبور از بحران ایجاد کند، آشنا هستند، اظهار کرد: وزارت آی‌سی‌تی، بانک‌ها و سازمان‌های دولتی با تحریک تقاضا و تعریف پروژه، کاری کنند که بتوانیم با بهره‌گیری از فرصت‌هایی که فناوری اطلاعات ایجاد می‌کند، از این بحران عبور کنیم.

در این نشست همچنین علی آذرکار، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، با اشاره به نقش فناوری اطلاعات در کرونا بیان کرد: فناوری اطلاعات از دو جهت قابل‌بررسی است، اول اینکه نقش سازنده فاوا در مهار و مدیریت کرونا برای اینکه فعالیت‌های اجتماعی روند مستمر داشته باشند و جامعه از خدمات آی‌تی بهره ببرد و فضا برای کسب‌وکارهای آی‌تی در کشور فراهم شود و دیگر اینکه خود فاوا به‌عنوان یک صنعت مستقل با شیوع کرونا مشکلات خود را دارد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند