محمد فرجود گفت: اجرای طرح پایلوت چتر وای‌فای شهری از آن دست اقداماتی بود که باید تا الان به مرحله اجرا می‌رسید، اما شیوع کرونا از اسفند سال گذشته این مساله را تحت تاثیر خود قرار داد. چتر وای‌فای این امکان را فراهم می‌کند تا عده زیادی از افراد بتوانند بدون محدودیت از اینترنت استفاده کنند.

مدیرعامل فاوای شهرداری افزود: برای اجرایی شدن چتر وای‌فای شهری فراخوانی داده شد و از کسانی که در این حوزه فعالیت دارند درخواست شد در این طرح مشارکت کنند. ابتدا قصد داشتیم این کار را با تعامل وزارت ارتباطات انجام بدهیم اما با توجه به اینکه برخی از دارندگان پروانه مجوز ایجاد چنین چیزی را دریافت کرده بودند، تصمیم گرفته شد که فراخوان داده شود. وی افزود: برای اجرایی شدن این طرح پنج نقطه پایلوت در نظر گرفته شد و حتی در منطقه صادقیه تهران، تمام کارهای مربوط انجام شد، اما از آنجا که مردم باید در قرنطینه می‌ماندند، نتوانستیم طرح را اجرا کنیم.

فرجود گفت: چتر وای‌فای این امکان را فراهم می‌کند تا مردم در بیرون از خانه بتوانند از اینترنت استفاده کنند درحالی‌که کنترل شیوع کرونا باید با در خانه ماندن مردم انجام می‌شد. این مقام مسوول، پیرامون زمان اجرایی شدن این پروژه مهم گفت: این کار را دوباره از سر گرفته‌ایم و تا انتهای تابستان چتر وای فای در نقاط اولیه در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. قصد داشتیم خودمان این پروژه را اجرا کنیم، اما مسیر درست این بود که شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مانند fcp‌ها (ارائه‌دهندگان خدمات ثابت) و اپراتورها این پروژه را به دست بگیرند.

فرجود با بیان اینکه فاوای شهرداری در زمینه هوشمندسازی کنتورهای هوشمند شهری مسوولیت ندارد، افزود: کنتور هوشمند از آن حوزه‌هایی است که در آن مسوولیتی نداریم، اما برای ایجاد زیرساخت اینترنت اشیا برای هوشمندسازی کنتورها باید تلاش کنیم. به گفته وی، نخستین گام اینکه در زیرمجموعه‌های مربوط به شهرداری مانند بوستان‌ها و پارک‌ها این کار را انجام و علاوه بر آن چاه‌های آب سنتی را نیز به هوشمند تبدیل کردیم. فرجود استفاده از کنتور هوشمند را جزو شاخص‌های مهم شهر هوشمند دانست که دیگر نهادها ماند وزارت نیرو باید به‌صورت جدی به آن ورود کنند.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند