وی‌چت نقش محوری در زندگی دیجیتالی شهروندان چینی دارد و بیش از یک میلیارد نفر جمعیت چین از این برنامه برای خرید، پرداخت پول، ارسال ایمیل، وب‌گردی و تمامی اشکال ارتباطات تجاری و شخصی استفاده می‌کنند. بسیاری از چینی‌ها از شماره تلفن یا ایمیل استفاده نمی‌کنند. کسانی که به چین سفر می‌کنند، ناچارند برنامه وی‌چت را دانلود کنند در غیر این صورت ممکن است نتوانند پول خریدهای کوچک را پرداخت کنند.

به گفته یک مقام آمریکایی، اقدامات علیه وی‌چت شامل تمامی مبادلات مربوط به این اپلیکیشن می‌شود اما شامل ممنوعیت گسترده علیه شرکت تنسنت نیست. اما فرمان امضا شده توسط ترامپ علیه تیک‌تاک تمامی مبادلاتی را که شرکت بایت دنس یا زیرمجموعه آن در آن منافعی دارند، ممنوع می‌کند.

ارزش سهام فناوری در هنگ‌کنگ روز دوشنبه کاهش یافت و شاخص فناوری هانگ سنگ حداکثر ۶/ ۳ درصد نزول کرد. بخش فناوری در میان بخش‌هایی بود که ضعیف‌ترین عملکرد را در چین داشتند و شاخص چای نکست بیش از یک درصد افت کرد. تامین‌کنندگان شرکت اپل هم شاهد بزرگ‌ترین کاهش ارزش سهام خود بودند.

براساس گزارش بلومبرگ، وخامت روابط میان آمریکا و چین، نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به پیامد ژئوپلیتیک بر اقتصادها و بازارها را برانگیخته است. علاوه بر وی‌چت، ترامپ فرمان دیگری برای جلوگیری از مبادلات شهروندان آمریکایی با اپلیکیشن تیک‌تاک که متعلق به شرکت بایت دنس است، امضا کرده است. این ممنوعیت‌ها از شش هفته دیگر اجرایی می‌شوند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند