به گزارش روابط‌عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، دومین جلسه فراکسیون دانش‌بنیان مجلس شورای اسلامی متشکل از نمایندگان کمیسیون‌های مختلف عضو این فراکسیون، برای آشنایی با عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی در مجلس برگزار شد. در ابتدای این جلسه، رئیس فراکسیون دانش‌بنیان مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات بر همراهی این فراکسیون با صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد و گفت: اگر صندوق نوآوری با موانع قانونی مواجه است مجلس آمادگی رفع این مشکل را دارد. ما صندوق نوآوری را تنها نهاد مالی در این عرصه می‌شناسیم که می‌تواند ما را در حل مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کند. بر این اساس آمادگی داریم تا موانع قانونی صندوق نوآوری را مرتفع کنیم.

سیدمحسن دهنوی ادامه داد: جهش تولید از مسیر دانش‌بنیان اتفاق می‌افتد که مدل تامین مالی آن باید در تعامل با بانک‌ها باشد. کل تسهیلات بانکی پرداخت شده در سال گذشته 700 هزار میلیارد تومان بوده که اگر صندوق نوآوری تمام سرمایه خود را در قالب تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان عرضه می‌کرد نیز باز قابل قیاس نبود. وی توضیح داد: فراکسیون دانش‌بنیان جایگاه خود را در هیات‌رئیسه مجلس پیدا کرده و ما قصد داریم کارگروهی عملیاتی در این زمینه داشته باشیم. باید کریدوری بین فراکسیون دانش‌بنیان مجلس و صندوق نوآوری برای افزایش تعاملات ایجاد شود و موارد ارجاعی به فراکسیون در چارچوب‌های تعریف شده از طریق صندوق پیگیری شود.

  ضرورت افزایش حمایت‌ها از صندوق 

در ادامه جلسه حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی‌لارگانی، عضو هیات‌رئیسه مجلس خواستار افزایش حمایت مجلس از صندوق نوآوری و شکوفایی شد و گفت: افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از 55 شرکت به بیش از 5 هزار شرکت نویدبخش توسعه اقتصادی است بنابراین اگر مجلس پشتیبان شرکت‌های دانش‌بنیان باشد رشد اکوسیستم موثرتر خواهد بود. همچنین محمد رشیدی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای‌اسلامی نیز نوآوری‌های صندوق نوآوری و شکوفایی را سبب رشد اکوسیستم نوآوری دانست و افزود: صندوق نوآوری می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر دستگاه‌ها باشد. وی در ادامه از مسوولان صندوق نوآوری و شکوفایی خواست برای تسهیل امور قانونی، نیازهای خود را به فراکسیون ارائه کنند تا در تدوین برنامه هفتم توسعه در نظر گرفته شود. این عضو فراکسیون دانش‌بنیان مجلس ادامه داد: علاوه بر تدوین قانون، در افزایش بودجه صندوق نیز از تمام توان خود استفاده خواهیم کرد زیرا باید محوریت کار اقتصاد و تامین مالی دانش‌بنیان به صندوق نوآوری محول شود. در ادامه جلسه روح‌الله متفکرآزاد دیگر عضو فراکسیون دانش‌بنیان و عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، بار سنگین اقتصاد دانش‌بنیان را بر عهده صندوق نوآوری اعلام کرد و گفت: در فراکسیون دانش‌بنیان از کمیسیون‌های مختلف حضور دارند و هر تصمیمی در فراکسیون گرفته شود در کمیسیون‌های مجلس عملیاتی خواهد شد.

  عدالت در توزیع استانی از رویکردهای اصلی صندوق نوآوری است

همچنین رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در این دیدار ضمن بیان عملکرد این صندوق در دوره جدید استقرار هیات عامل، رویکرد صندوق نوآوری را تشریح کرد و گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی نهاد تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان است، نه نهاد سیاست‌گذار؛ بر این اساس از ظرفیت‌های مالی کشور مانند بانک‌ها و صندوق‌های پژوهش و فناوری استفاده شده است. ما وظیفه خود می‌دانیم که با نوآوری در ارائه خدمات جدید نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان را رفع کنیم. دکتر علی وحدت تاکید کرد: یکی از رویکردهای صندوق نوآوری و شکوفایی، عدالت در خدمات‌رسانی و توزیع استانی است تا شرکت‌های دانش‌بنیان استان‌های محروم نیز حداقل یک‌بار از صندوق خدمات گرفته باشند. وحدت ادامه داد: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از ۵۵ شرکت در سال ۹۲ به ۵۲۴۲ شرکت رسیده است بنابراین مخاطب صندوق بیشتر شده اما سرمایه مصوب صندوق هنوز پرداخت نشده است. از فراکسیون دانش‌بنیان که هدایتگر این حوزه در مجلس است می‌خواهیم صندوق نوآوری را به‌عنوان بخش مالی دانش‌بنیان بپذیرد و کار تامین مالی به‌صورت متمرکز برای صندوق تکلیف شود. رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان خاطرنشان کرد: صندوق تلاش کرده در خدمات نیز نوآوری داشته باشد به‌طوری‌که در سال گذشته جهش خدمات برای شرکت‌های دانش‌بنیان ۱۰ برابر شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند