وی ادامه داد: آنچه در ظاهر امر مشخص است تنظیم‌گری و قانون‌گذاری حوزه صوت و تصویر فراگیر به عهده سازمان صداوسیما و سایر موارد به عهده وزارت ارشاد است؛ اما در تعریف صوت و تصویر فراگیر، شاهد تفاوت‌نظرها و اختلاف‌نظرهایی بودیم که باعث شد این تنظیم‌گری و قانون‌گذاری به‌طور منسجم و مرتبی شکل نگیرد. معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی افزود: در این زمینه ما در مرکز ملی فضای مجازی در ماه‌های اخیر به این موضوع ورود کرده و این بحث‌ها را دقیق و کامل کردیم. در این رابطه جلسات مشترکی با وزارت ارشاد و سازمان صداوسیما برگزار و کارهای کارشناسی انجام شد. بر این اساس پیشنهادهایی را آماده کردیم که این پیشنهادها هم اکنون در دستور شورای‌عالی فضای مجازی قرار گرفته است. خوراکیان گفت: البته به‌صورت کوتاه‌مدت نیز، هماهنگی‌هایی صورت گرفته که فعلا کار پیش رود تا به یک سیاست واحد، طبق مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی برسیم. وی با تاکید بر اینکه به‌صورت موقت مشکلاتی را که برای سرویس‌های ویدئویی در کشور ایجاد شده بود برطرف کردیم، افزود: هم‌اکنون سرویس‌دهندگان خدمات ویدئوی آنلاین مشغول کار هستند و در سیاست‌های ما هیچ تردیدی نیست. معاون مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به جزئیات این سیاست‌ها گفت: یکی از سیاست‌های ما این است که هرگونه تنظیم‌گری و قانون‌گذاری برای سرویس‌های داخلی، نباید به‌گونه‌ای باشد که باعث شود کار برای سرویس‌های داخلی سخت شود، اما سرویس‌های خارجی که هیچ قاعده‌ای را نمی‌پذیرند و تعهدی ندارند، راحت به هر کاری که می‌خواهند بپردازند.

وی با بیان اینکه ما در تلاشیم روز به‌روز این تنظیم‌گری روان‌تر شود، خاطرنشان کرد: همان‌طور که در فرمایشات رهبری برای کسب و کارهای سنتی این مطلب گفته شده و ایشان صحبت از پنجره واحد کردند، به این معنی که یک نفر برای یک کار لازم نباشد از ۵۰ سازمان مجوز بگیرد، در فضای مجازی نیز به طریق اولی این داستان باید اجرا شود و با یک پنجره واحد بتوان سریع نسبت به ارائه مجوز در این حوزه اقدام کرد. خوراکیان با اشاره به اینکه تحقق این تنظیم‌گری‌ها کار سختی است، گفت: حتی صاحبان سرویس‌ها در بخش‌خصوصی هم درخصوص مقررات و قواعد کلی در کشور ملاحظاتی دارند و دلبستگی‌شان به مسائل ملی و بحث‌های فرهنگی زیاد است. دغدغه مسوولیت‌های اجتماعی صاحبان سرویس‌های محتوایی بالا است و ما معتقدیم که آنها نیز دغدغه نسل آینده، خانواده و هویت ملی را دارند.

وی اضافه کرد: لذا ما در مرکز ملی فضای مجازی در تلاش هستیم که در کوتاه‌مدت مشکلات این بخش را رفع کرده و در بلندمدت نیز با طرحی که در شورای‌عالی فضای مجازی در دست بررسی است، مسائل شفاف شود. معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی خاطرنشان کرد: در این آیین‌نامه، ما بحث مشارکت ذی‌نفعان و ذی‌ربطان را دیده‌ایم و فضا به نحوی خواهد بود که همه ذی‌نفعان نیز در تنظیم‌گری و قانون‌گذاری حوزه VOD مشارکت داشته باشند. این ذی‌نفعان شامل سازمان صداوسیما، وزارت ارشاد، بخش‌خصوصی، صاحبان سرویس‌ها و فعالان سینما و تلویزیون می‌شوند تا مطالباتشان در فرآیند تنظیم‌گری مورد توجه واقع شود. به گفته خوراکیان در قواعد تنظیم‌گری، بحث مجوزها و نظارت‌های محتوایی بر ارائه خدمات صوت و تصویر فراگیر و ویدئوی آنلاین به‌صورت کامل دیده شده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند