وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقتصاد دیجیتال را دارای سه لایه از قبیل هسته، محدود و وسیع برشمرد و گفت: لایه اول مربوط به هسته اقتصاد دیجیتال است. این لایه بیشتر به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، فعالیت اپراتورهای مخابراتی و ارتباطی، تولید و صادرات نرم‌افزار، سخت افزار، تولیدات داخلی و بازرگانی این تولیدات و بخش خدمات حوزه آی‌سی‌تی ربط پیدا می‌کند. وی افزود: لایه دوم (محدود) اقتصاد پلت‌فرمی و (وسیع) دیجیتالی شدن فرآیندها مثل کشاورزی، بهداشت، انرژی و بسیاری از حوزه‌های دیگر در لایه سوم قرار می‌گیرند. مجموع اندازه هسته اقتصاد دیجیتال در ایران چهار درصد و لایه دوم و سوم در مجموع ۵/ ۲ درصد شده است.

به گفته آذری‌جهرمی، سال ۱۳۹۵ سهم اقتصاد بخش تلکام که جزو هسته بود به تنهایی در تولید ناخالص داخلی 75/ 1 درصد بود که امسال به 5/ 2 درصد رسیده است. حجم بازار حوزه تلکام در ابتدای دولت یازدهم ۱۹ هزار میلیارد تومان، ابتدای دولت دوازدهم ۳۶ هزار میلیارد تومان و امسال به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. افزایش حجم حوزه بازار تلکام از ۳۶ به ۵۰ هزار میلیارد تومان در 2 تا 5/ 2 سال گذشته ناشی از توسعه بازار بوده است. 

آذری‌جهرمی ادامه داد: رشد و توسعه خوبی در حوزه «3G» و «4G» طی دولت دوازدهم در کشور اتفاق افتاد؛ به نحوی که ۱۰۰ درصد شهرها و ۸۷ درصد روستا‌هابه «3G» و «4G» متصل شدند. این عدد تا پایان امسال در روستاهای بالای ۲۰ خانوار به ۱۰۰ درصد می‌رسد. اینها همان استراتژی توسعه بازار بود که اقتصاد را بزرگ کرد. وی با بیان اینکه سهم بخش خدمات 4/ 0 درصد بود که اکنون به 8/ 0 درصد رسیده است، اضافه کرد: استارت‌آپ‌ها در این رسته قرار می‌گیرند که در طول 5/ 2 سال گذشته رشد ۱۰۰‌درصدی را تجربه کرده‌اند.

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هم اکنون 5 هزار استارت‌آپ در سامانه نوآفرین سازمان فناوری اطلاعات ثبت و درحال فعالیت اقتصادی هستند. این کسب و کارها ضمن ایجاد اشتغال بستر خدمات را در حوزه‌های مختلف برای مردم فراهم می‌کنند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مجموع اندازه اقتصاد دیجیتال کشور 5/ 6 درصد است، افزود: هم اکنون متوسط هسته اقتصاد دیجیتال در دنیا 5/ 4 درصد است. وی یادآورشد: هسته اقتصاد دیجیتال در آمریکا و چین به ترتیب ۶ و 9/ 6 درصد است؛ آن هم به‌واسطه تولید تجهیزات سخت افزاری وسیعی که در این حوزه دارند.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند