شرکت اسپیس‌ایکس استفاده از برنامه برقراری کنفرانس ویدیوئی موسوم به زوم (Zoom) را بنا به آنچه نگرانی‌های جدی در مورد حریم شخصی و امنیت این برنامه ذکر کرده، ممنوع اعلام کرده است. این خبر چند روز پس از آن منتشر شده است که پلیس فدرال آمریکا هشداری درباره این برنامه اعلام کرد.شرکت اسپیس‌ایکس در تاریخ ۲۸ مارس با ارسال ایمیلی به کارمندان خود اطلاع داد که این برنامه غیرفعال شده است. در این ایمیل آمده است: ما می‌دانیم که بسیاری از ما از این ابزار برای برقراری کنفرانس‌ها و پشتیبانی جلسات خود استفاده می‌کردیم. لطفا از این پس به جای این برنامه از روش‌های ارسال ایمیل، متن یا تماس تلفنی به‌عنوان جایگزین برای ارتباط استفاده کنید.

دفتر تحقیقات فدرال بوستون چندی پیش با بیان دو واقعه در ماساچوست، هشداری را در مورد برنامه زوم اعلام کرد. این دفتر نوشت: اواخر ماه مارس ۲۰۲۰، یک دبیرستان در ماساچوست گزارش داد که در حالی که یک معلم کلاس آنلاین خود را با استفاده از این نرم‌افزار برگزار کرده بود، یک فرد یا افراد ناشناس به این ویدئو کنفرانس ملحق شده‌اند. این فرد به معلم ناسزا می‌گوید و آدرس خانه وی را اعلام می‌کند.این دفتر در ادامه نوشت: مدرسه دیگری در ماساچوست نیز گزارش داد که هنگام برگزاری یک کلاس آنلاین با برنامه زوم یک فرد ناشناس به آن دسترسی یافته است. در این واقعه فرد در نمایشگر قابل مشاهده بوده و اقدام به نمایش خالکوبی‌های خود کرده است.

رمزگذاری سرتاسر (End-to-end encryption) یک سیستم ارتباطی است که تنها افراد دو طرف ارتباط، قادر به خواندن پیام‌ها هستند. در این شیوه ارتباطی، شنود کلیدهایی که برای رمزگذاری مکالمه استفاده می‌شود، برای هیچ فردی از جمله رساننده خدمات اینترنتی و ارائه‌دهندگان خدمات مخابراتی امکان‌پذیر نخواهد بود. در رمزگذاری سرتاسر از آنجا که هیچ شخص دیگری امکان کشف داده‌های در حال مبادله یا ذخیره را ندارد، امکان مراقبت و دستکاری وجود ندارد. به همین دلیل شرکت‌هایی که از شیوه رمزگذاری سرتاسر استفاده می‌کنند، نمی‌توانند پیام‌های مشتریان خود را به مقامات امنیتی ارائه دهند.در همین حال، سایت خبری «The Intercept» گزارش داد که کنفرانس‌های ویدئویی برنامه زوم رمزگذاری نشده است و «زومیت» نیز به‌عنوان متولی برنامه زوم یک مقاله منتشر کرد که به این مشکلات و نگرانی‌ها اشاره کرد.

در این مقاله آمده است: با توجه به علاقه اخیر به شیوه‌های رمزگذاری، می‌خواهیم با عذرخواهی از سردرگمی‌ای که به‌دلیل اشتباه پیشنهاد برنامه زوم ایجاد کرده‌ا‌یم، شروع کنیم. زوم همواره سعی در استفاده از رمزگذاری برای محافظت از محتواها در حد امکان دارد.در این مقاله در ادامه آمده است: در حالی که ما هرگز قصد فریب هیچ یک از مشتریان خود را نداشتیم، می‌دانیم که بین تعریف رایج رمزگذاری سرتاسر(end-to-end encryption)  و چگونگی استفاده ما از آن اختلاف وجود دارد.  اکنون ممنوعیت استفاده از این نرم‌افزار توسط اسپیس‌ایکس، مطمئنا کارکنان این شرکت را برای کار از منزل و دورکاری با مشکل مواجه می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند