اپل حدود دو سال پیش، از تصمیم خود برای اجرای این طرح منصرف شد و تاکنون اطلاعات و خبری در این رابطه منتشر نشده بود. این مساله نشان می‌دهد که تا چه اندازه اپل برای کمک به نهادهای قانونگذار و آژانس‌های اطلاعاتی تمایل دارد، در حالی که اپل در مشاجره‌های حقوقی همواره مواضع سفت و سختی را در قبال دولت اتخاذ می‌کند و خود را به‌عنوان مدافع حفاظت از اطلاعات کاربران خود نشان می‌دهد.

جدال میان نگرانی‌های نهادهای مجری قانونی درخصوص امنیت شهروندان و همچنین دغدغه شرکت‌های فعال در حوزه فناوری برای حفاظت از حریم شخصی کاربران، بار دیگر و در هفته گذشته بر سر زبان‌ها افتاد. زمانی که ویلیام بار، دادستان کل آمریکا از اپل خواست تا قفل دو گوشی آی‌فون متعلق به فرد مهاجم در حادثه‌ای که در پایگاه نیروی دریایی آمریکا رخ داد و به کشته شدن سه نفر منجر شد، باز کند. حتی در این ماجرا، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نیز وارد میدان شد و با انتشار توییتی، اپل را به باز نکردن قفل گوشی متعلق به قاتلان، قاچاقچیان دارو و دیگر خلافکاران متهم کرد. سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه نیز مواضع نسبتا مشابهی را اتخاذ کردند.

اپل اما اعلام کرده که در قضیه پنساکولا، با نهادهای مجری قانون همکاری داشته و اطلاعات آی‌کلاد فرد مهاجم را در اختیار این نهادها قرار داده است. حتی برخی گزارش‌ها از کمک‌های پشت پرده اپل به FBI در موردهای مشابه حکایت دارند. به گفته یک کارمند فعلی و سه کارمند سابق FBI، بیش از دو سال پیش، اپل به این نهاد خبر داد که می‌خواهد امکان رمزنگاری end-to-end اطلاعات در آی‌کلاد را برای کاربران گوشی‌های آی‌فون فراهم کند. اگر این طرح اجرا می‌شد، دیگر امکان دسترسی به اطلاعات رمزگذاری شده کاربران برای اپل فراهم نبود و هرگز نمی‌توانست این اطلاعات را در اختیار نهادهای مختلف قرار دهد. اما کارشناسان جرائم سایبری FBI در جلساتی که با اپل داشتند، با این طرح مخالفت و اعلام کردند که اجرای این برنامه مانع کسب اطلاعات درخصوص خلافکارانی خواهد شد که از گوشی‌های آی‌فون استفاده می‌کنند. با توجه به صحبت‌های ردوبدل شده میان اپل و FBI، این شرکت در نهایت تصمیم گرفت طرح خود را عملی نکند. یکی از کارمندان سابق اپل در این رابطه به رویترز گفت علت اتخاذ این تصمیم از سوی اپل این بود که این شرکت نمی‌خواهد از سوی نهادهای مختلف به همکاری با خلافکاران متهم شود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند