از سوی دیگر، هزار و یک نوع حفره امنیتی در سیستم‌های عامل است که سازنده‌ها به مرور متوجه می‌شوند و در به‌روزرسانی‌ها، همه آن مشکلات را حل می‌کنند و حال اگر به‌روزرسانی انجام نشود، آن حفره‌ها و ایرادات مثل دروازه برای هکرها و بدافزارها عمل می‌کند تا به سیستم شما حمله کنند. اما علاوه بر همه این‌ها، این سوال وجود دارد که حتما نسخه‌های جدید اندروید ویژگی خاص دارند که باید دنبال ارتقا به این نسخه‌ها بود؟ این موضوع را در گفت‌وگو با علی اصغر زارعی، مدرس دانشگاه بررسی کردیم.

به اعتقاد این کارشناس، همان‌طور که کاربران می‌دانند، روز به روز بیشتر به سرویس‌های گوگل وابسته می‌شویم، تقریبا روزانه از Gmail و Google Docs،Google Drive  و خلاصه همه زندگی‌ برخی کاربران در داخل گوگل است. آن هم نه فقط در کامپیوتر، همزمان از طریق تبلت، تلفن همراه و تمام دستگاه‌هایمان از اکانت اصلی گوگل استفاده می‌کنیم. او ادامه داد: نکته امنیتی دیگر این است که حتما باید سیستم تشخیص دو مرحله‌ای را فعال کرده باشید؛ مثلا یکی از دستگاه‌هایتان گم شود یا یکی بخواهد به Gamil شما دسترسی پیدا کند؛ قبلا اندروید برایتان یک پیامک می‌فرستاد که مثلا رایانه فلان جای دنیا می‌خواهد وارد اکانت شما شود و شما باید تایید می‌کردید. اکنون گوگل آرام آرام آن سیستم را تغییر می‌دهد، به جای پیامک همین تلفن هوشمندتان حالت کلید را پیدا می‌کند یعنی بدون پیامک، وقتی آن اتفاق بیفتد، اندروید روی همین صفحه تلفن از شما سوال می‌کند که آیا تایید می‌کنید یا خیر! یعنی تلفن‌های جدید اندروید درست مثل کلیدی است که در را باز می‌کند. زارعی افزود: درواقع، یک کلید امنیتی است برای تضمین امنیت و تایید ورود به محصولات دیگر گوگل، گوگل حتی شروع به درست کردن کلیدهای سخت‌افزاری کرده است که شما کاربران می‌توانید آن را در داخل جیبتان گذاشته و از آن برای ورود به اکانت‌ها استفاده کنید. به گفته او، تا زمانی که تلفن‌های هوشمندتان با پسورد مطمئن در داخل جیب‌تان است، شما در برابر خیلی از تهدیدها محافظت می‌شوید. فرض کنید هر نوع فعالیت مشکوک یا غیر عادی روی اکانت شما مشاهده شود، اندروید بلافاصله شما را باخبر می‌کند و شما خیلی ساده می‌توانید آن فعالیت را بلاک یا پسوردتان را عوض کنید.

بر این اساس با توجه به اینکه امروزه حریم خصوصی از جایگاه خاصی برخوردار شده است، گوگل نیز نسخه‌های جدید اندروید را با سیستم جدیدی از دسترسی برنامه‌ها به اطلاعات شخصی کاربران طراحی می‌کند. برای مثال، اگر برنامه‌ای از شما بخواهد دسترسی موقعیت مکانی خود را به آن بدهید، می‌توانید این اجازه را به گونه‌ای صادر کنید که تنها زمانی که در حال استفاده از این برنامه هستید، برنامه به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشد. همچنین منوی صدور مجوزهای امنیتی و حریم شخصی نیز به شکل جدیدی درآمده و بنابراین کاربران آزادی بیشتری روی کنترل موارد این‌ چنینی خواهند داشت. درنتیجه به‌عنوان مثال در زمان به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی در یک برنامه، آن موقعیت مکانی تنها در زمانی که برنامه فعال است، اطلاعات شما را ارسال می‌کند و زمانی که برنامه بسته می‌شود، دیگر هیچ اطلاعاتی از نرم‌افزار مذکور ارسال نشده و به این ترتیب جلوی فعالیت بدافزارهایی که در پس‌زمینه از اطلاعات برنامه‌های مختلف استفاده می‌کنند نیز گرفته می‌شود.

همچنین گوگل از اهمیت به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری باخبر است و به دلیل آنکه بسیاری از کاربران برنامه‌های خود را به‌روزرسانی نکرده و گاهی با مشکلات امنیتی مواجه می‌شوند، تصمیم گرفته که تمامی به‌روزرسانی‌ها را به‌صورت مخفیانه در پس‌زمینه اندروید انجام دهد؛ به این ترتیب با عرضه به‌روزرسانی جدید هر برنامه، آن نرم‌افزار به‌صورت خودکار آپدیت می‌شود. از سوی دیگر تقریبا از همه ما حداقل یکبار خواسته شده که رمز وای‌فای خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم تا به اینترنت متصل شوند. از آنجا که برای جلوگیری از هک شدن وای فای، پیشنهاد سرویس‌دهنده استفاده از رمزهای طولانی و عجیب است، بنابراین در برخی موارد کاربر ممکن است رمز وای فای را فراموش کند. گوگل در اندروید جدید خود به داد این کاربران رسیده تا بدون نیاز به یادداشت رمز وای‌فای، تنها به کمک کد کیو آر، رمز خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند