وزیر ارتباطات درباره همکاری‌ها در زمینه فناوری اطلاعات با جمهوری آذربایجان تصریح کرد: «ایران و آذربایجان به دنبال یک پروژه مشترک آی‌سی‌تی در سطح ملی هستند و در ملاقات با رئیس‌جمهور آذربایجان هم کلیات این پروژه به تصویب رسید و در سفر ایشان به ایران تفاهم‌نامه نهایی با حضور دو رئیس‌جمهور، توسط وزرای ارتباطات به امضا خواهد رسید.» همچنین جهرمی در پاسخ به سوالی درباره توافق با همتای ترکیه‌ای گفت: «موضوعات مختلفی با همتای ترکیه‌ای در حوزه ترانزیت بین‌الملل، پست و توسعه شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه فناوری اطلاعات و همچنین کسب‌و‌کارهای نوپا مورد بحث قرار گرفت و در پایان توافق کردیم که هفته آینده هیاتی در سطح معاون وزیر به ایران سفر کند و در تهران میزبان کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در حوزه آی‌سی‌تی باشیم.» جهرمی افزود: «دولت آذربایجان رویکرد حمایت‌گرایانه‌ای از توسعه فعالیت‌های اقتصادی بین ایران و جمهوری آذربایجان دارد و همواره از رشد شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه فناوری اطلاعات در این کشور استقبال می‌کند.»

همچنین روز گذشته رئیس‌جمهور آذربایجان به همراه وزیر ارتباطات ایران از غرفه‌های مستقر در نمایشگاه باکوتل دیدن کردند. «الهام علی‌اف» دیروز همراه با همسرش «مهربان علی‌اف» از این نمایشگاه که اختتامیه آن امروز است، بازدید کردند. در این نمایشگاه ۱۴ شرکت ایرانی حضور دارند و پژوهشگاه فضایی ایران نیز برای اولین بار به منظور تعامل بیشتر در حوزه فضایی در این نمایشگاه بین‌المللی حضور پیدا کرده است. رئیس‌جمهوری آذربایجان ضمن بازدید از غرفه پژوهشگاه فضایی درباره وضعیت ماهواره‌های ایران صحبت کرد و وزیر ارتباطات ایران توضیحاتی در زمینه وضعیت ماهواره‌های ایرانی و ماهواره‌هایی که تا آخر امسال در مدار قرار خواهد گرفت، داد.

استارت‌آپ «ست‌پلت» از دیگر مجموعه‌هایی بود که رئیس‌جمهور آذربایجان از آن بازدید کرد. کار اصلی این استارت‌آپ فعال در حوزه هوشمندسازی کشاورزی و باغات، آنالیز و پردازش تصاویر ماهواره‌ای و پهپادها و ارائه آنها به کشاورزان است تا با توجه به تغییرات اقلیمی تصمیم بگیرند چه چیزی را در کجا کشت کنند. شرکت‌های ایرانی حاضر در این نمایشگاه سعی دارند با عقد قرارداد با شرکت‌های بزرگ همکاری کنند و انجام پروژه‌های مرتبطی را به عهده بگیرند. بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ارتباطات، نوآوری و فناوری‌های پیشرفته باکو موسوم به «باکوتل» از ۱۲ تا ۱۵ آذرماه با حضور ۲۳۸ شرکت در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند