حضور کمرنگ آنها، فرصتی برای افراد سودجو شد که از مسیر رجیستری گوشی‎های غیرمسافری، بازار را پر از گوشی‌های قاچاق کنند. این رویه در حالی شکل گرفته بود که بارها مجریان این طرح از لغو رجیستری گوشی‎های غیرمسافری خبر می‌دادند، اما هر بار با لابی‎های مختلف اجرای این طرح به تعویق می‌افتاد تا اینکه تاریخ اجرای آن به پایان اردیبهشت سال ۹۸ موکول شد. هر چند سخنگوى ستاد مرکزى مبارزه با قاچاق کالا و ارز از بسته شدن این مسیر خبر داد، با این حال، برخی افراد از جمله ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی به دفعات در گفت‌وگو با برخی رسانه‌ها، نسبت به اجرای این طرح انتقاد و اعلام کرده اجرای آن منجر به افزایش قیمت گوشی تلفن همراه خواهد شد و باید متوقف شود!

اظهاراتی از این دست کافی بود تا دوباره گمانه‎زنی‎ها درباره بازگشایی مجدد و به تعویق افتادن لغو رجیستری گوشی‎های غیرمسافری در بازار مطرح شود. با این حال، حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر نسبت به این موضوع اتمام حجت کرده و گفت: سامانه رجیستری تلفن همراه فقط برای مسافران واقعی قابلیت ثبت دارد و باید مشخص شود چرا برخی به دنبال برهم زدن بازار هستند. وی درباره اینکه گفته می‌شود سامانه رجیستری تلفن همراه مسافری طی دو روز آینده مجددا امکان ثبت برای مسافران غیرواقعی را هم می‌دهد، اظهار کرد: روز شنبه از ساعت ۲ تا ۴ بعدازظهر جلسه‌ای با حضور رئیس دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی و شرکت‌های فعال وارد‌کننده رسمی تلفن همراه و نمایندگان سازمان بازرسی کل کشور و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان داشتیم که همه این افراد متفق‌القول تاکید کردند که سامانه رجیستری تلفن همراه تنها باید برای مسافران واقعی امکان ثبت را فراهم کند.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: شرکت‌های واردکننده رسمی تاکید می‌کنند که گوشی‌های تلفن همراه وارداتی را پایین‌تر از قیمت بازار خواهند فروخت و به دست اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی می‌رسانند و عجیب است که ما شاهد مصاحبه‌هایی هستیم که در آنها صحبت از افزایش قیمت موبایل به دلیل توقف روند قبلی رجیستری تلفن همراه مسافری می‌شود. وی با طرح این سوال که چرا شخصی در حوزه تلفن همراه چنین حرفی می‌زند که در صورت توقف سامانه، قیمت موبایل در بازار ۶۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد، ادامه داد: بر اساس پیگیری‌های ما و هماهنگی‌های صورت گرفته، سامانه رجیستری تلفن همراه مسافری مطابق با مصوبه ۲/ ۲/ ۹۸ فقط برای مسافران واقعی فعال خواهد بود.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: نمی‌دانم چرا برخی افراد اصرار دارند که پالس‌های منفی به بازار بفرستند. اگر سامانه مذکور به روند قبلی خود بازگردد خلاف قانون است. دهقانی‌نیا ادامه داد: نمایندگان سازمان بازرسی در جلسه حضور داشتند و تاکید کردند که قطعا موضوع را رصد خواهند کرد و سوال برایشان پیش آمد که چرا عده‌ای به بهانه تامین نیاز بازار می‌گویند قیمت افزایش پیدا خواهد کرد. وی تاکید کرد: با توجه به جلسه روز شنبه تمامی اعضا تاکید کردند که باید ارتباط بین گمرک و ناجا برقرار بماند. این مساله صرفا خواست ستاد نیست بلکه درخواست صنف، اتحادیه و شرکت‌های وارد‌کننده است.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز یادآور شد: اینکه برخی از افراد اصرار دارند فضا را به سمت عدم شفافیت ببرند، مصرف‌کننده را متضرر می‌کنند. وی افزود: سوالی که پیش می‌آید این است که چرا فردی باید با دادن پالس‌های منفی به بازار نظم بازار را به هم بزند؟ چرا باید گوشی قاچاق با رویه مسافری وارد کشور شود؟ دهقانی‌نیا گفت: به صراحت می‌گویم که آقایان طی دو ماهی که سامانه فعال بود به اندازه کافی گوشی قاچاق ثبت کردند که حالا با ممانعت از ثبت گوشی قاچاق، مشکلی در تامین نیاز بازار ایجاد نشود. وی تاکید کرد: اگر اظهارنظرهای مذکور مبنی بر افزایش قیمت تلفن همراه به میان‌ آید بنده از سازمان حمایت و دستگاه‌های ناظر درخواست می‌کنم که هر چه سریع‌تر به این موضوع ورود کنند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند