وی با اشاره به نقش فناوری اطلاعات در آگاهی رسانی در زمان بحران به اقدامات صورت گرفته در زمینه اطلاع‌رسانی از وضعیت سیل در کشور با ابزارهای فناوری اشاره کرد و گفت: در این راستا چند اقدام سرویس محور صورت گرفت که بر مبنای گزارش‌ها، با موفقیت همراه بود. یکی از این اقدامات راه‌اندازی سرویس‌های اعلام اخطار و هشدار مکان محور است. رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه تا قبل از این، اپراتورهای تلفن همراه این خدمات را ارائه نکرده بودند ادامه داد: در فروردین ماه امسال با استفاده از این سرویس به کاربران موبایل اخطار دادیم که ممکن است در مناطقی که حضور دارند دچار سیل و آبگرفتگی شوند. با اعلام سرویس اخطار جلوی بسیاری از پیامدها گرفته شد. معاون وزیر ارتباطات افزود: اقدام دیگری که با همکاری با شرکت‌های تولیدکننده اپلیکیشن نقشه و مسیریابی مانند «نشان» و «بلد» صورت گرفت اعلام نقطه به نقطه خطر آبگرفتگی و سیلاب برای کاربران این اپ‌ها بود.

ناظمی با اشاره به توسعه این سرویس‌های بومی که منتج به استفاده بیش از ۴ میلیون کاربر از این اپلیکیشن‌ها شده است گفت: این اپ‌های موبایلی نسبت به اطلاع‌رسانی کاربر از طریق مکان روی نقشه اقدام کردند و نسبت به خطر آبگرفتگی و سیلاب هشدار دادند. از سوی دیگر سرویس نقاط امداد روی اپلیکیشن‌های بومی نقشه فعال شد که امکان جست‌وجوی نقاط امدادی هلال احمر را ممکن کرد. رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به ارسال پیامک‌های انبوه شهری در چند مرحله به کاربران تلفن همراه برای هشدارهای مربوط به سیل تاکید کرد: در مجموع در فروردین امسال، بیش از ۲ میلیارد پیامک (به غیر از پیام‌های فلش) در رابطه با اطلاع‌رسانی سیل به مردم ارسال کردیم. وی ادامه داد: یکی دیگر از اقداماتی که با همکاری اپلیکیشن‌های بومی انجام شد مربوط به امکان اضافه کردن پایگاه‌های امدادی به نقشه است که این سرویس بیشتر برای بخش‌های امدادی فعال شد و به زودی دسترسی عمومی آن هم برای مردم ممکن می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به نقش تصاویر فضایی و پهپادها در اطلاع‌رسانی در زمان سیل نیز گفت: تصاویر ماهواره‌ای از سوی وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات به‌صورت روزانه در دو نوبت برای ستاد بحران در مناطق مختلف ارسال شد. وی ادامه داد: در زمان سیل اخیر به بیش از ۴۰۰ آنتن تلفن همراه خسارت وارد شد و امکان برق رسانی به آنتن‌های موبایل وجود نداشت که با تامین برق مجزا و با استفاده از دستگاه‌های ژنراتور اینترنت و موبایل مناطق سیل زده را تامین کردیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند