این تعلیق به دنبال خبر قرار گرفتن هوآوی در لیست سیاه تجارت با آمریکا و به دنبال آن تحریم گوگل و قطع مجوز اندروید شرکت چینی صورت گرفت. بر اساس اعلام گوگل این شرکت به دلیل تحریم دیگر قادر به همکاری با این شرکت نیست و گوشی‌های آینده هوآوی قادر به بهره‌گیری از نسخه تجاری اندروید و سرویس‌های مربوط به آن مانند گوگل‌استور، یوتیوب و جی‌میل نیستند. حالا اما با این مجوز موقت اوضاع هوآوی بلافاصله بحرانی نخواهد شد و احتمالا خطر کوتاه‌مدتی هم مشتریان هوآوی را تهدید نمی‌کند. این تعلیق بر اساس یک مجوز موقت یا TGL انجام گرفته است. با مجوز TGL حالا هوآوی قادر به دریافت به روزرسانی برای گوشی‌های موبایل خود خواهد بود و همچنان می‌تواند به خرید تجهیزات و قطعات از آمریکا ادامه دهد. ویلبر روس وزیر بازرگانی آمریکا می‌گوید که این مجوز موقت به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا به معیاری لازم برای ارائه خدمات دست پیدا کنند. به این ترتیب هوآوی قادر خواهد بود با این مجوز موقت هم به مشتریان موبایل‌هایش همچنان خدمات (از طریق سرویس‌های گوگل) بدهد و هم در بخش شبکه پهن باند فعالیت‌هایش را ادامه دهد.

در همین حال اعلام خبر تعلیق همکاری گوگل و هوآوی بورس‌های جهانی را متشنج کرد. به گزارش «ایرنا» پس از آنکه تشدید منازعات تجاری چین و آمریکا سبب شد گوگل برخی روابط تجاری و همکاری‌های خود را با شرکت هوآوی به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت فناوری و خدمات تلفن چین، به حالت تعلیق درآورد، بازارهای بورس آسیایی و شاخص‌های مهم وال‌استریت متشنج شدند. به گزارش آسوشیتدپرس، واکنش بورس آسیایی به این خبر متفاوت بود. به‌عنوان مثال شاخص شانگهای و سئول با رشد و شاخص‌های توکیو، هنگ کنگ، تایوان، نیوزیلند و سیدنی با ریزش رو به رو شدند. براساس این گزارش، شاخص کامپوزیت شانگهای با ۳/ ۰ درصد افزایش به سطح ۲,۸۸۰,۷۱ رسید؛ ولی شاخص نیکی توکیو نیم درصد ریزش کرد و در سطح ۲۱.۲۰۳.۳۳ ایستاد. شاخص هنگ سنگ (Hang Seng) در هنگ کنگ نیز ۶/ ۰ درصد کاهش داشت و به سطح ۲۷,۶۸۸,۱۲ رسید. ولی شاخص کاسپی (Kospi) کره جنوبی با نیم درصد افزایش به سطح ۲,۰۶۶,۴۸ ارتقا یافت. در استرالیا نیز شاخص اس‌اند پی ۲۰۰ حدود ۳/ ۰ درصد تنزل داشت و به سطح ۶,۴۵۸,۵۰ رسید.

شاخص صنعتی داو جونز با ۳/ ۰ درصد کاهش به سطح  ۲۵,۶۷۹,۹۰  ریزش کرد. نزدک نیز با کاهش یک و نیم درصدی رو به رو شد و به سطح ۷,۷۰۲,۳۸  رسید. گزارش‌ها حاکی است: گوگل برخی همکاری‌های مهم و کلیدی خود از جمله انتقال سخت‌افزار و نرم‌افزار را با هوآوی در پی تصمیم جدید واشنگتن برای افزایش فشار بر این شرکت متوقف می‌کند. توقف همکاری گوگل با هوآوی، مانع دسترسی کاربران به نسخه‌های جدید سیستم‌عامل اندروید،گوگل پلی‌استور و جی‌میل در خارج از چین می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند