رهبران این کشورها و شرکت‌های بزرگ فناوری طرح «ندای کریستی چرچ» را امضا کردند که شامل تعهدات مختلفی است تا از گسترش محتوای تروریستی و خشونت آمیز در فضای آنلاین جلوگیری ‌کند. به نوشته نشریه نیوزیلندی Stuff، این سند قانونی سه صفحه‌ای در حقیقت نتیجه ۶ هفته فعالیت‌های شبانه روزی است که پس از حمله به دو مسجد در نیوزیلند و کشته شدن ۵۱ مسلمان انجام شده است. به هر‌حال طبق این طرح، شرکت‌های فناوری از جمله فیس بوک، توییترو گوگل نیز تعهد کرده‌اند اقداماتی خاص برای مقابله با پخش زنده جنایات در نظر بگیرند و از استانداردهای عمومی شفاف‌تری استفاده کنند. به‌طور دقیق‌تر طبق این طرح شرکت‌های فناوری متعهد شدند شرایط سرویس‌های خود را آپدیت کنند، روش‌های بیشتری برای گزارش محتوای نامناسب برای کاربران فراهم کنند، در فناوری‌های ردیابی و حذف محتوای خشونت آمیز سرمایه‌گذاری کنند و همچنین مرتب گزارش‌های شفافیت عملکرد را منتشر کنند.

شرکت‌های فناوری همچنین با یکدیگر همکاری می‌کنند تا پروتکل‌هایی برای شرایط بحرانی توسعه دهند. از سوی دیگر رهبران کشورها نیز تعهد کردند برای دستیابی به این اهداف، اجرای قوانین و قانون‌گذاری بیشتر فضای اینترنتی با شرکت‌های فناوری همکاری کنند. در این جلسه «جاسیندا آردن» نخست‌وزیر نیوزیلند به‌طور مستقیم شرکت‌های فناوری حاضر در اجلاس را به چالش کشید تا مسوولیت بیشتری در قبال پلت‌فرم‌های خود قبول کنند. او در این باره گفت: اینترنت از پلت‌فرم‌های وسیع و پیچیده‌ای تشکیل شده است. اما آنها از سوی مردم ابداع شده‌اند و توسط مردم اداره می‌شوند. بنابراین هنگامی که خطرناک باشند به مردم آسیب می‌رسانند. همچنین آردن از طرح فیس بوک برای محدود کردن مدت زمان انتشار لایو ویدئو برخی کاربران و ۵/ ۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای تحقیق درباره ردیابی ویدئوهای خشونت آمیز قبل از انتشار استقبال کرد. از سوی دیگر امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه و میزبان این اجلاس نیز تاکید کرد دستیابی به اهداف این طرح با تلاش جمعی میان دولت و شرکت‌های بزرگ فناوری محقق شود.

به هر حال این اجلاس در حالی برگزار شد که آمریکا از پیوستن به این طرح اجتناب کرد. به نوشته سی ان ان، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرده است: هرچند ایالات‌متحده آمریکا اکنون در وضعیتی نیست که به این طرح بپیوندد اما ما از اهداف کلی آن حمایت می‌کنیم. ما با دولت‌ها، صنعت و جامعه متمدن در مقابله با انتشار محتوای تروریستی در اینترنت همکاری می‌کنیم. این در حالی است که آمریکا این توافقنامه را امضا نکرد اما کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد این اهداف بلندپروازانه را تایید می‌کند اما در حال حاضر نمی‌تواند به آن بپیوندد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند