محمدعلی هاشمی با بیان اینکه در ماه‌های پایانی سال، کامپیوتر اولویت خرید مردم نیست و کاهش قدرت خرید به‌ویژه در بازار کامپیوتر بیشتر از هر صنفی چشمگیر است، افزود: طبق روال معمول بازار کامپیوتر از اواخر بهمن ‌ماه دچار رکود می‌شود و خرید و فروش‌ها به‌شدت کاهش  می‌یابد. وی در ادامه تصریح کرد: بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی برای اینکه بتوانند سال بعد بودجه بگیرند، به خرید PC و به‌خصوص آل‌این‌وان (کامپیوترهای بدون کیس) اقدام می‌کردند، اما اکنون خریدهای دولتی نیز کاهش یافته و استعلامی در این رابطه وجود ندارد. این فعال بازار کامپیوتر ایران همچنین درباره وضعیت بازار تبلت و نوت‌بوک گفت: بازار برخی کالاها مانند تبلت نیز افت بسیاری پیدا کرده، زیرا گوشی‌های هوشمند جایگزین آن شده‎اند.

کاهش خرید و فروش بین همکاران

هاشمی درباره میزان عرضه و تقاضای کالا در بازار کامپیوتر نیز گفت: هرچند کالا در بازار کامپیوتر نسبت به سال قبل به مراتب کمتر است، اما نیاز مصرف‌کنندگان تامین می‌شود؛ در واقع می‌توان گفت تعداد کالا در انبارها کاهش یافته و خرید و فروش بین همکاران مانند قبل نیست. بر اساس اعلام اتحادیه فناوران، وی افزود: به‌طور مثال واردکنندگان نوت‌بوک در سال‌های گذشته، هفته‌ای ۵۰۰۰نوت‌بوک از گمرک ترخیص می‌کردند که با رسیدن به ماهانه ۲۰ هزار نوت‌بوک، در سطح کشور توزیع می‌شد، اما اکنون به‌طور متوسط ماهانه ۲۰۰۰ نوت‌بوک وارد بازار می‌شود. با توجه به افزایش قیمت نوت‌بوک و کاهش تعداد مصرف‌کنندگان، این میزان واردات نوت‌بوک اکنون جوابگوی تقاضای خریداران است. از طرفی از آنجا که تعداد کالا در انبارها بسیار کاهش یافته، به دنبال آن خرید و فروش بین همکاران کم شده است که این موضوع نسبت به خرید کاربرهای معمولی بیشتر به چشم می‌آید.

سود یک تا سه‌درصدی خرده‌فروشی

او در ادامه با بیان اینکه حاشیه سود در بازار کامپیوتر بسیار پایین است، گفت: سود خرده‌فروشی در بازار کامپیوتر سه‌درصد است، در حالی‌که فروشندگان مجبورند مالیات‌های بسیار سنگینی پرداخت کنند. از طرفی تکنولوژی مرتب در حال تغییر است و فروشندگان باید کالا را با سود پایین هرچه سریع‌تر بفروشند که بتوانند کالای جدید با تکنولوژی به‌روزتری جایگزین آن کنند. هاشمی گفت: حاشیه پایین سود خرده‌فروشی در بازار کامپیوتر باعث شده جشنواره فروش هم کمک چندانی به رونق این بازار نکند، زیرا کالا باید حداقل ۳۰‌درصد سود داشته باشد که در جشنواره فروش ۱۰‌درصد روی آن تخفیف داده شود.