طبق گزارش‌های منتشر شده از سوی رسانه‌ها، دو نفر از کارمندان شرکت هوآوی که یکی از آنها ملیتی چینی و دیگری ملیتی لهستانی داشت، توسط پلیس این کشور دستگیر و بازداشت شده‌اند. هوآوی نیز در اولین واکنش به انتشار خبر دستگیری دو نفر از کارمندانش از هرگونه اظهارنظر درباره اتهام جاسوسی آنها خودداری کرد و ضمن ابراز مطلع بودن از این خبر، عنوان کرد که خواستار پیگیری قانونی و حقوقی این قضیه خواهد بود. با آنکه مقامات پلیس لهستان در ابتدا اعلام کردند که اتهامات وارده بر این دو نفر به‌طور مستقیم ارتباطی با خود شرکت هوآوی ندارد، اما حالا همان‌طور که هوآوی و بسیاری دیگر از کارشناسان و تحلیلگران انتظار داشتند، این خبر آتش تنازعات و درگیری‌های میان این غول تکنولوژی چینی با کشورهای غربی و هم‌پیمانان ایالات‌متحده آمریکا را بار دیگر شعله‌ور کرده و به افزایش بی‌اعتمادی آنها نسبت به امنیت سایبری تجهیزات نصب شده و محصولات و فعالیت آنها در این زیرساخت‌های مخابراتی کشورهای مربوطه نیز کمک بسزایی کرده است. تا جایی که یوآخیم برودزینسکی، وزیر کشور و امور داخلی لهستان از تمام مقامات مربوطه در اتحادیه اروپا و سازمان ناتو درخواست کرده است که هرچه سریع‌تر به تفاهمی درخصوص منع فعالیت و فروش محصولات و تجهیزات شرکت چینی هوآوی در کشورهای اروپایی دست یابند، چراکه به گفته وی ادامه فعالیت این شرکت در کشورهای غربی و اروپایی امنیت ملی آنها را به مخاطره خواهد انداخت.

در گزارش‌های منتشر شده در روز گذشته، مقامات امنیتی لهستان عنوان کرده بودند که دو نفری که به اتهام جاسوسی دستگیر شده‌اند، حداقل به مدت سه ماه در بازداشت به‌سر خواهند برد و در صورت اثبات جاسوسی آنها با مجازاتی همچون حبس به مدت ۱۰ سال مواجه خواهند شد. بر اساس گزارش رویترز، البته این در حالی‌است که هنوز هیچ‌یک از کشورهای مذکور شواهد و مدارکی دال بر اثبات جاسوسی تجهیزات و محصولات هوآوی به‌صورت عمومی و رسمی ارائه و منتشر نکرده‌اند و این شرکت نیز تمام این اتهامات را تاکنون رد و تکذیب کرده است اما با همه این تفاسیر، پس از آنکه برای نخستین‌بار ایالات‌متحده آمریکا تصمیم گرفت که فعالیت و فروش محصولات، گوشی‌های هوشمند و تجهیزات مخابراتی هوآوی و زدتی‌ای را در این کشور به اتهام جاسوسی ممنوع اعلام کند، کشورهای دیگری همچون کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی نیز چنین تصمیمی را اتخاذ کردند و فعالیت هوآوی را در بازار کشور خود محدود ساختند.

ماجرا از اوایل سال‌جاری میلادی آغاز شد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا اعلام کرد که گوشی‌های هوشمند ساخت شرکت‌های چینی نظیر هوآوی و زدتی‌ای از شهروندان و مقامات آمریکایی جاسوسی می‌کنند و اطلاعات شخصی و محرمانه بسیاری را تحویل دولت چین می‌دهند تا علیه ایالات‌متحده از آنها استفاده کند. به‌نظر می‌رسد که هوآوی در طول یک سال اخیر به‌شدت زیر تیغ ایالات‌متحده آمریکا و به تبع آن برخی دیگر از کشورها قرار گرفته است. با اینکه بارها مقامات این شرکت چینی تمام اتهامات وارده نظیر جاسوسی و حمایت دولت چین را رد و تکذیب کرده‌اند، اما همچنان تحت‌فشار از سوی دولت برخی از کشورها قرار گرفته است.