بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که اسپیکرهای هوشمند سریع‌تر از ابزارهای واقعیت مجازی و افزوده به رشد خود ادامه داده و در سال ۲۰۱۸ سهم بسیار بیشتری از بازار ابزارهای هوشمند و دیجیتال را از آنِ خود خواهند کرد. این استارت‌آپ چینی به‌تازگی اعلام کرده است که متخصصان و مهندسان فعال در آن توانسته‌اند یک اسپیکر هوشمند جدید توسعه دهند که می‌تواند نقش یک آموزگار را ایفا کرده و به کاربرانش این امکان را بدهد تا با سرعت، کیفیت و سهولت بیشتری به یادگیری زبان‌های جدید بپردازند. این اسپیکر هوشمند جدید که لیلی نام دارد، نخستین گجت هوشمندی است که به منظور یادگیری آسان و آموزش زبان چینی طراحی شده است و می‌تواند با استفاده از گفت‌وگو و دیالوگ‌های رد و بدل شده میان کاربران، خطاهای گفتاری آنها را به هنگام مکالمه به زبان چینی تشخیص داده و به آنها روش درست سخن گفتن را بیاموزد.

به‌طور کلی در توصیف وظایف و معرفی اسپیکرهای هوشمند باید گفت که این گجت‌های هوشمند به کاربران امکان می‌دهند تا درصورت داشتن مشغله، وسایل خانگی خود را با دستورهای صوتی کنترل کنند.  به‌عنوان مثال، از وضعیت آب و هوا و جدیدترین اخبار روز مطلع شوند، تایمر و زنگ هشدار برای خود تنظیم کنند، با دوستان و خانواده خود تماس صوتی برقرار کرده و به مخاطبان موردنظر خود پیام متنی ارسال کنند. همه این کارها بدون دخالت دست کاربر و تنها با ارسال یک پیام و دستور صوتی به اسپیکر هوشمند انجام خواهد گرفت.

از آنجا که سال‌جاری میلادی سالی مملو از محصولات جدید و شگفت‌انگیز در عرصه تکنولوژی و اشیای هوشمند بود، یکی از بزرگ‌ترین رقابت‌ها نیز میان دو شرکت آمازون و گوگل بر سر اسپیکرهای هوشمند بود. اسپیکرهای هوشمند گوگل‌هوم‌مینی و گوگل‌هوم‌ماکس و آمازون‌اکو با بهره‌مندی از دستیار صوتی الکسا، هوم‌پاد اپل و کورتانای مایکروسافت از جمله برترین اسپیکرهای هوشمندی هستند که در جهان توانسته‌اند سهم قابل‌توجهی از بازار را به خود اختصاص دهند و نظر خیل عظیمی از کاربران و علاقه‌مندان به تکنولوژی را به خود جلب کنند.