محمدجواد آذری‌جهرمی در نشست تخصصی استادان علم وصنعت که در این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به سیاست وزارت ارتباطات در برون‌سپاری پروژه‌های پژوهشی به دانشگاه‌ها گفت: تا پیش از این سیاست وزارت ارتباطات این بود که از ظرفیت مرکز تحقیقات مخابرات ایران برای پیشبرد پروژه‌های پژوهشی استفاده کند. اما هم اکنون درنظر است که مرکز تحقیقات مخابرات ایران بیشتر به سمت مدیریت پژوهش حرکت کند و ما واگذاری پروژه‌های پژوهشی به دانشگاه‌ها و حمایت از آن را در دستور کار قرار دهیم. وزیر ارتباطات با بیان اینکه در حوزه تحول دیجیتال علاقه‌مند به دسته‌بندی و قطب‌بندی دانشگاه‌های کشور هستیم، اظهار کرد: برای مثال در حوزه اینترنت اشیا، ظرفیت‌های پژوهشی به دانشگاه پلی تکنیک امیرکبیر واگذار شده است. در حوزه بیگ دیتا نیز با دانشگاه تهران همکاری را آغاز کردیم و در بخش واقعیت افزوده، دانشگاه شریف پروژه‌های مرتبط پژوهشی را خواهد داشت.

وی ادامه داد: در زمینه موضوعات مربوط به تحول و اقتصاد دیجیتال، نیازمند متمرکز کردن ظرفیت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها هستیم تا بتوانیم برای آن بودجه مدنظر را تعریف کنیم. با وجود این هنوز دانشگاه علم و صنعت مشخص نکرده که ظرفیت کدام بخش از این حوزه را می‌تواند در اختیار بگیرد. جهرمی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های زیادی در دانشگاه علم و صنعت دیده می‌شود اما آنچه وزن بالاتری دارد باید به‌عنوان حوزه تخصصی اعلام شود، افزود: این به معنای آن نیست که دانشگاه‌ها در مابقی پروژه‌ها نتوانند فعالیت داشته باشند اما بهتر آن است که ما بتوانیم در یک حوزه تخصصی برای رسیدن به تحول دیجیتال روی یک دانشگاه حساب کنیم.

وی با بیان اینکه سیاست ما این است که پروژه‌های پژوهشی در حوزه‌های مختلف به‌صورت کامل در اختیار محققان و پژوهشگران قرارگیرد تا لذت بهره‌برداری از آن نصیب پژوهشگر شود، گفت: متحول شدن اقتصاد دانشگاه نیازمند این است که پژوهش از نگاه دولتی فراتر رود و عرضه محصول مورد توجه قرار گیرد.  وزیر ارتباطات با اشاره به موضوع مدیریت شهری و شهر هوشمند نیز افزود: ما می‌توانیم از داده‌های ارتباطاتی برای تحلیل رفت و آمدهای شهری استفاده کنیم که این پتانسیل به‌صورت سرویس‌های اپن سورس و با رعایت حریم خصوصی برای بهره‌برداری سرویس‌های مکان‌محور قابل استفاده است. جهرمی درباره لزوم سازگاری بخش‌های مختلف کشور برای استقبال از فناوری نسل پنجم ارتباطات (۵G) تاکید کرد: اگر می‌خواهیم در چند سال آینده این فناوری را در کشور مستقر کنیم از امروز باید روی زیرساخت‌های آن مطالعات صورت گیرد و مقررات‌گذاری شود. چرا که بسیاری از زیرساخت‌های ما آمادگی ورود ۳G و ۴G را نداشت.