هوآوی دومین شرکت تولیدکننده موبایل و گوشی هوشمند در جهان و یکی از فعال‌ترین اپراتورهای مخابراتی به شمار می‌رود که با کشورهای بسیاری درباره برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت ۵G همکاری کرده است. این در حالی است که سامسونگ نیز بزرگ‌ترین تولیدکننده گوشی‌های هوشمند و ابزارهای نیمه هادی در جهان است اما این شرکت کره‌ای هنوز نتوانسته در عرصه برقراری شبکه‌های اینترنتی و مخابراتی در جهان جایگاهی برای خود دست و پا کند و حرفی برای گفتن داشته باشد. در حقیقت باید گفت که سهم سامسونگ در بازار تجهیزات شبکه ۴G پس از شرکت‌هایی نظیر هوآوی، زدتی‌ای، اریکسون و نوکیا در جایگاه پنجم این رده‌بندی جای گرفته است.

با وجود این، این غول تکنولوژی کره‌ای قصد دارد موقعیت خود را در حوزه برقراری شبکه‌های مخابراتی و اینترنتی نیز ارتقا و استحکام بخشد تا به این وسیله بتواند سهم بیشتری از بازارهای جهانی به دست آورد و سودآوری بیشتری نیز برای خود به ارمغان بیاورد. در گزارشی که بلومبرگ در این باره نوشته است، سامسونگ پیش‌تر نیز از برنامه‌های خود برای سرمایه‌گذاری ۲۲ میلیارد دلاری در بخش توسعه شبکه ۵G و فناوری‌های جدید مرتبط خبر داده بود که حالا به نظر می‌رسد نگرانی‌های روزافزون کشورهای مختلف نسبت به شرکت چینی هوآوی که در جایگاه نخست اپراتورهای مخابراتی و اینترنتی جهان قرار دارد، می‌تواند بازی را به نفع شرکت‌های نوظهوری در عرصه ۵G نظیر سامسونگ تمام کند.

شرکت هوآوی از سال گذشته به اتهام جاسوسی و شنود مکالمات و ارتباطات کاربران، شهروندان و مقامات آمریکایی از سوی دولت ایالات متحده و به دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور به شدت تحت فشار قرار گرفته است و با اینکه بارها مقامات این شرکت تمام اتهامات وارده را رد و تکذیب کرده‌اند، باز هم به نظر می‌رسد که تلاش کاخ سفید برای متقاعد کردن کشورهای هم‌پیمانش برای لغو قرارداد و قطع همکاری با هوآوی به ثمر نشسته و موفق شده است که این کشورها را در تحریم این شرکت چینی مجاب کند.