تمرکز بر تحقیق و توسعه توسط این شرکت طی ۵ سال اخیر علاوه بر تغییر موقعیت از دنبال‌کننده به رهبری در حوزه تجهیزات مخابراتی موجب افزایش دو برابری درآمد و سهم بازار این شرکت در جهان شده است. ازسوی دیگر بزرگ‌ترین شرکت ساختمانی ترکیه Koc Holding با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دیجیتالی، در حال حاضر به یکی از رهبران فناوری Industry ۴.۰ تبدیل‌شده است. بر اساس این گزارش، توسعه اقتصاد دیجیتالی در مرحله نخست و آغاز فرآیند دیجیتالی‌سازی با توسعه بازار ICT در بخش‌های زیرساختی و خدمات موجب ایجاد هزاران شغل جدید، دستاوردهای قابل‌توجه برای بنگاه‌های خصوصی و دولتی و بهره‌مندی جامعه از مزایای رشد اقتصادی شده است. نکته قابل توجه این است که امروزه مدیریت و نظارت بر حوزه ICT نیازمند مجموعه‌ای از چارچوب‌های قانونی مکمل است که موضوعات مهمی مانند حفاظت از کاربر، امنیت سایبری، مالکیت فکری و حریم خصوصی و نیازمندی‌های خاص برخی صنایع را پوشش دهد. بر همین اساس قانون ملی ICT به‌عنوان مهم‌ترین مولفه، بخشی از چارچوب قانونی موردنظر است. از طرفی مقررات‌گذاری باید منافع مصرف‌کنندگان، ارائه‌دهندگان خدمات و دولت را به‌صورت موثر و متوازن مدنظر قرار داده و تصمیم‌سازی مبتنی بر بالاترین استانداردهای استقلال، کارآیی، شفافیت و عدم تبعیض لازمه توانمندسازی بازیگران و ذی‌نفعان فضای جدید است.

بر اساس گزارش پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات فاوا، در میان ۱۷ کشور مورد بررسی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، فقط کشور قطر همه پیش‌نیازهای مقررات‌گذاری برای یک دیجیتالی‌سازی تاثیرپذیر را دارد. بخش دیگر این گزارش به این موضوع می‌پردازد که امروزه برخی از کاربردی‌ترین خدمات اینترنتی رایگان هستند؛ اما این خدمات دیجیتالی رایگان، ارزشمند هستند و بسیاری از افراد حاضرند برای استفاده از آنها هزینه پرداخت می‌کنند. بررسی‌های صورت گرفته توسط دفتر ملی تحقیقات اقتصادی گویای آن است که با توجه به اینکه GDP مبتنی بر ارزش خریداری‌شده کالاها و خدمات است، اما محصولات رایگان به‌طور طبیعی موجب کاهش GDP می‌شود. یکی از نمونه‌های قابل اشاره در این رابطه ویکی پدیا (Wikipedia) است.

 ظهور Wikipedia موجب کاهش خرید محصول دایره‌المعارف بریتانیا با قیمت مشخص دلاری و درنتیجه کاهش تولید ناخالص داخلی این کشور شد. نتایج پژوهش نشان می‌دهد ارزش خدمات اینترنتی برای مصرف‌کنندگان قابل‌توجه است. بر اساس مقادیر استخراج‌شده، استفاده سالانه یک فرد از ایمیل رایگان ۸۴۰۰دلار، نقشه‌های دیجیتالی برابر ۳۶۰۰دلار و سایت‌های تجارت الکترونیکی مانند Amazon حدود ۸۴۰ دلار ارزش دارد. به نظر می‌رسد موتورهای جست‌وجو ارزش بیشتری دارند؛ به‌طوری که مصرف‌کنندگان موردبررسی حاضرند ۱۷هزار و ۵۰۰ دلار به آنها پرداخت شود تا از مصرف این خدمت برای یک سال صرف‌نظر کنند. این گزارش می‌افزاید: « توسعه اقتصاد دیجیتال فراتر از تغییرات ایجادشده در الگوهای رشد، بازارهای کار، سازمان‌دهی و مدل‌های کسب‌وکار و تاثیرات فردی- اجتماعی، نظام و چارچوب‌های قانونی ناظر به این حوزه را دچار تحول کرده است.»