خواب عزیز

خستگی از شبکه‌های اجتماعی در واقع پدیده جدیدی است که زمانی رخ می‌دهد که افراد الگوی خواب‌شان را در طول هفته و تعطیلات جلو و عقب می‌اندازند و به هم می‌زنند. این حالت با استفاده از گوشی‌های موبایل یا وقت گذرانی در شبکه‌های اجتماعی که افراد را ترغیب می‌کنند بیدار مانده و اخبار و وقایع را دنبال کنند، تشدید شده و با گسترش هر روزه تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی انتظار می‌رود تعداد افراد مبتلا به این مشکل هم افزایش معناداری پیدا کند. معمولا افراد مجبور می‌شوند در طول روزهای هفته برای رفتن به سر کار یا دانشگاه و مدرسه، صبح‌ها بسیار زودتر از ساعت بیولوژیکی خودشان از خواب بیدار شوند. در تعطیلات آخر هفته اما مردم به ساعت بیولوژیکی خودشان برگشته و در صبح روزهای تعطیل کمی در رختخواب شان لم می‌دهند و چرت می‌زنند.

حالا یک بررسی جدید به این نتیجه رسیده است که ایجاد جت لگ شبکه‌های اجتماعی در افرادی که الگوی خواب شان را در طول هفته و تعطیلات آخر هفته به هم می‌زنند، محتمل تر و شایع تر خواهد بود. این بررسی از مطالعه فعالیت بیش از ۲۴۶ هزار نفر از کاربران شبکه اجتماعی توییتر در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ به این نتایج رسیده است. توییت‌هایی که برچسب مکان جغرافیایی هم داشتند، به محققان این امکان را دادند که از آنها استفاده کنند تا بفهمند مردم چه وقت می‌خوابند و بیدار می‌شوند. این بررسی‌ها نشان می‌دهد که مردم در سراسر آمریکا تا دیر وقت توییت می‌کنند و اغلب دیر به رختخواب می‌روند. البته این بررسی نشان می‌دهد که مردم آمریکا در تعطیلات آخر هفته توییت‌های بیشتری می‌کنند. کارشناسان در گذشته فکر می‌کردند که جت لگ شبکه‌های اجتماعی احتمالا در فصل‌های مختلف و بر اساس میزان نور روز می‌تواند متغیر باشد. در حالی که گویا این تحقیقات ثابت کرده است که میزان این خستگی و کیفیت خواب افراد بسته به برنامه کاری روزانه آنها و البته در فصول‌ مختلف، می‌تواند متفاوت باشد.

اعتیاد بیشتر، چاقی بیشتر

«آرون دینر» یکی از کارشناسان حاضر در این تحقیقات می‌گوید: «ما در این تحقیق به این نتیجه رسیدیم که نور خورشید و تغییرات فصلی می‌تواند در بروز این مشکل تاثیر زیادی داشته باشد؛ تا جایی که در تابستان به خاطر تابش بیشتر نور خورشید، ساعت بیولوژیکی بدن کمتر به هم ریخته و افراد کمتر دچار جت لگ شبکه‌های اجتماعی می‌شوند. اما وضعیت ساعت بیولوژیکی بدن افراد در تعطیلات آخر هفته در طول فصول مختلف سال و در کشورهای مختلف تغییرات چندان چشمگیری ندارد.»  این تحقیقات یافته‌های جالبی را هم درباره نرخ ابتلا به چاقی در این افراد منتشر کرده‌اند. بر این اساس، در مکان‌هایی که افراد توییت هایشان را در ساعات پایانی شب می‌کنند، نرخ ابتلا به چاقی بالاتر است. این موضوعی است که حتی در بررسی‌های مربوط به سال‌های گذشته هم بارها تایید شده است. به این ترتیب اعتیاد بیشتر به حضور در شبکه‌های اجتماعی علاوه بر به هم ریختن برنامه‌های روزمره و ساعت بیولوژیکی بدن افراد، می‌تواند باعث ابتلا به بیماری‌ها و مشکلات جدی دیگری هم بشود.