غلامرضا خاکسار درباره نگرانی برخی کاربران از میزان تشعشع گوشی‌های تلفن همراه اظهار کرد: تمام گوشی‌هایی که وارد کشور می‌شوند در ۲ آزمایشگاه مجهز در دانشگاه علم و صنعت و مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک، تست و نمونه‌برداری می‌شوند که این آزمایشگاه‌ها از مدرن‌ترین و به روزترین آزمایشگاه‌های دنیا محسوب می‌شوند. وی با بیان اینکه در این نمونه‌برداری و تست تاییدیه‌ها، میزان نرخ جذب تشعشع گوشی‌ها اندازه‌گیری می‌شود، ادامه داد: این میزان برای اندام‌های مختلف بدن، رقم متفاوتی است. برای مثال برای سر و بدن اندازه نرخ جذب تشعشع باید کمتر از ۶/ ۱ وات بر کیلوگرم باشد. این رقم برای دست و پا فرق دارد. خاکسار با بیان اینکه تمام گوشی‌هایی که به‌صورت قانونی وارد کشور می‌شوند از نظر نرخ جذب تشعشع بر اندام‌های مختلف بدن تست شده و با حد استاندارد مطابقت داده می‌شوند، تاکید کرد: آزمایشگاه‌های متولی این بخش بسیار مجهز بوده و نمونه آنها جز در ترکیه، در سایر کشورهای منطقه دیده نمی‌شود و از این حیث، بسیار قابل اطمینان هستند.

مدیرکل دفتر نظارت بر سرویس‌های رادیویی رگولاتوری درباره فرآیند تست گوشی‌های وارداتی گفت: زمانی که گوشی وارد کشور می‌شود از آن نمونه برداری شده و به آزمایشگاه‌ها برای دریافت تایید نمونه فرستاده می‌شود. در این تست‌ها، علاوه بر بحث وای‌فای و سایر تست‌های عملکردی، میزان جذب تشعشع (SAR) هم اندازه‌گیری می‌شود. وی با بیان اینکه میزان SAR مهم‌ترین آیتم در تست گوشی‌های موبایل و خط قرمز ما محسوب می‌شود، افزود: اگر در تست‌های انجام شده مشخص شود که میزان SAR گوشی بالاتر از حد مجاز بوده، قطعا جلوی ورود گوشی به کشور گرفته می‌شود.

خاکسار در پاسخ به این سوال که چند درصد از گوشی‌های موبایل وارداتی در این شرایط تایید نمی‌شوند، گفت: از آنجایی که هم‌اکنون اکثر گوشی‌هایی که به‌صورت قانونی وارد کشور می‌شوند، از برندهای معتبر دنیا هستند و باید استانداردهای روز دنیا را رعایت کنند، تاکنون به جز یک مورد، موضوعی گزارش نشده و تمامی تست‌ها پایین‌تر از حد استاندارد بوده است. این مقام مسوول در رگولاتوری افزود: این مورد نیز مربوط به سال ۹۰ بوده است که میزان نرخ تشعشع یک مدل گوشی از یک کمپانی معروف، یک صدم وات بر کیلوگرم بالاتر از حد استاندارد بود که ما موضوع را به نماینده این برند در ایران گزارش دادیم و این وندور طی فراخوانی گوشی را از سطح بازار جمع‌آوری کرد.