بازار تبلت‌های ساده -که در حال حاضر بیشترین سهم از کل بازار تبلت را در اختیار دارند- با صادرات ۶/ ۳۱ میلیون دستگاهی در فصل سوم امسال، کاهش سالانه ۹/ ۷درصدی را تجربه کرده است. این در حالی است که بازار تبلت‌های جداشدنی هم روند کاهشی داشته و با صادرات ۸/ ۴ میلیون دستگاهی در این فصل، کاهش سالانه ۱/ ۱۳ درصدی داشته است. «لورن گوئنور» یکی از کارشناسان موسسه IDC در این زمینه می‌گوید: «بازار تبلت‌های جداشدنی در سال ۲۰۱۸ نتوانست تجربه رشد را داشته باشد؛ روندی که این بازار را از پایان سال ۲۰۱۶ تاکنون درگیر کرده است. بالاخره در ماه اکتبر شاهد به روزرسانی آی‌پد پروی اپل و سرفیس پرو مایکروسافت و همچنین معرفی محصولاتی جدید از سوی شرکت‌های سامسونگ و گوگل بودیم تا به این نتیجه برسیم که فصل آخر سال‌جاری میلادی می‌تواند فرصت خوبی برای بازگشت روند بهبود به بازار تبلت‌های جداشدنی باشد.»

«جیتش عبرانی» یکی دیگر از کارشناسان این موسسه اما معتقد است بازار تبلت بیشتر از همیشه شبیه بازار کامپیوترهای شخصی سنتی شده است. او می‌گوید: «کاهش کلی بازار تبلت به خصوص در دسته تبلت‌های ساده باعث شده است که پنج تولیدکننده برتر این بازار، سهم بیشتری را نسبت به تولیدکنندگان کوچک‌تر به خودشان اختصاص بدهند. این در حالی است که این تولیدکنندگان بزرگ به خصوص اپل و کمتر سامسونگ، باید همچنان به سرمایه‌گذاری در بخش نوآوری و بازاریابی محصولاتشان ادامه بدهند. این مزیت کمک می‌کند که این دو شرکت بتوانند خودشان را از بقیه تولیدکنندگان این بازار جدا کنند.»

اپل با صادراتی تقریبا دو برابر رقیب جدی خودش یعنی سامسونگ، توانسته است همچنان حاکمیت بازار جهانی تبلت را حفظ کند. آی‌پد به روز شده این شرکت با قیمت ۳۲۹ دلاری و امکان پشتیبانی از قلم که در اواخر ماه مارس گذشته معرفی شد، همچنان اقبال خوبی در بازار داشته و توانسته فروش خوبی را نصیب این شرکت کند. با این حال اما کارشناسان پیش بینی کرده‌اند که این محصول در آغاز فصل چهارم سال‌جاری میلادی کاهش نسبی را در میزان فروش و صادراتش تجربه خواهد کرد.  سامسونگ هم با وجود کاهش سالانه، همچنان جایگاه خود را به‌عنوان دومین تولیدکننده برتر بازار جهانی تبلت حفظ کرده است. تبلت‌های جداشدنی این شرکت روند رشد ثابتی در بازار دارند، هر چند انتظار می‌رود این رشد با توجه به کاهش فروش تبلت‌های ساده این شرکت، رو به افزایش باشد.

آمازون اما با فروش و رشدی قابل‌قبول توانسته در این فصل خودش را به جایگاه سوم برساند. انتظار می‌رود آمازون همین الگو را در فصل بعدی هم ادامه دهد. با این همه اما هوآوی تنها شرکت در میان پنج تولیدکننده برتر این بازار است که شاهد رشد مثبتی در این فصل بوده است و انتظار می‌رود این روند رشد را در بازارهای اروپا و آمریکای لاتین ادامه بدهد. لنوو اما با کاهش حدود ۲۵ درصدی، بیشترین میزان کاهش صادرات را در میان چهار رقیب بزرگ خود به ثبت رسانده است.

26-01