اگر امکان زندگی انسان روی مریخ میسر شود، یکی از رویاهای انسان که در کتاب‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی مطرح می‌شود، محقق خواهد شد. «ایلان ماسک» رئیس شرکت «اسپیس ایکس» امیدوار است تا سال ۲۰۲۴ انسان‌ها در کره مریخ استقرار یابند. «ایلان ماسک» در سال ۲۰۰۲ میلادی، شرکت «اسپیس ایکس» را تاسیس کرد. یکی از اهداف وی از راه‌اندازی این شرکت این بود که تصور می‌کرد «ناسا» هیچ‌گونه برنامه عملی برای اعزام انسان به مریخ ندارد. از آن زمان تاکنون، شرکت وی موشک‌های بزرگ و نسبتا ارزان بسیار زیادی را ساخته است. از اهداف بزرگ این شرکت تلاش برای فراهم کردن شرایطی است که انسان روی کره مریخ زندگی کند.

ماسک در نظر داشت برای اولین بار که در سال ۲۰۱۶ میلادی، به مریخ برسد که در این برنامه، موشک بزرگ «فالکون» (Falcon) را ساخت که قادر به حمل ۱۰۰ نفر به کره مریخ است. برای اینکه «اسپیس ایکس» بتواند به مریخ دست یابد، به ده‌ها و حتی صدها میلیارد دلار کمک مالی نیاز دارد. باید اذعان کرد که ماموریت اعزام انسان به مریخ بسیار بلندپروازانه و خطرناک است. این در حالی است که ماسک از احتمال شکست این ماموریت نمی‌ترسد. وی در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که احتمال مرگ افراد اعزامی در اولین ماموریت بسیار بالا است و به همین دلیل است که خودش قصد رفتن به این مسافرت را ندارد. «جف بزوس» بنیان‌گذار شرکت فضایی «بلو اوریجین» (Blue Origin) نیز به دنبال سکونت انسان در فضا است. ناسا نیز قصد دارد با ساخت یک موشک فضایی، این مهم را میسر سازد.یکی از موانع سر راه برای امکان سکونت انسان در مریخ فراهم کردن ابزار زندگی در فضا است. 

«تیم الیس» (Tim Ellis) یکی از بنیان‌گذاران شرکت فضایی «ریلیتیویتی اسپیس» (Relativity Space) اظهار کرد، «چاپ سه‌بعدی» تنها راه ساخت ابزار و قطعات مورد نیاز برای زندگی در فضا است. وی افزود: به همین دلیل ما در حال کار روی روشی هستیم که تمام یک موشک را با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی بسازیم. الیس گفته است که ایده ساخت موشک چاپ سه‌بعدی از آنجا نشات می‌گیرد که وی به شرکت «بلواوریجین» کمک کرد تا این شرکت یکسری قطعات را با قیمتی ارزان و با روشی آسان تولید کند.سیستم «چاپ سه‌بعدی» که کارخانه الیس به کار گرفته است از پرتوهای لیزری برای اتصال لایه‌های فلزات استفاده می‌کند.با استفاده از این روش تعداد قطعات مورد استفاده کمتر می‌شود. بنا بر اعلام الیس، نزدیک به ۱۰۰ هزار قطعه در ساخت یک موشک وجود دارد. این موشک که موسوم به «تران» (Terran) است، تنها از هزار قطعه استفاده می‌کند و برای ارسال ماهواره‌هایی به اندازه یک خودرو به مدار زمین ساخته شده است.