تراکم میانگین روبات‌ها

در حال حاضر فدراسیون بین‌المللی روباتیک(IFR) که یک سازمان غیرانتفاعی حرفه‌ای است و به ترویج صنعت روباتیک اختصاص داده شده است، با محاسبه تراکم متوسط روبات‌ها در سراسر جهان در زمینه اتوماسیون تولید، به این نگرانی پرداخته است. آمار و ارقام این سازمان می‌گوید که این تراکم به وضوح در سطح جهان در حال افزایش است. با توجه به آمار سال ۲۰۱۷ فدراسیون جهانی روباتیک، در سال ۲۰۱۶، به ازای هر ۱۰ هزار شاغل، ۷۴ واحد روبات در صنایع تولیدی دیده می‌شود که به‌طور قابل‌توجهی بالاتر از ۶۶ واحد گزارش شده در سال ۲۰۱۵ است. «جونجی تسودا» رئیس فدراسیون جهانی روباتیک گفت: تراکم روبات‌ها یک استاندارد عالی برای مقایسه تفاوت‌ها در سطح اتوماسیون صنعت تولید در کشورهای مختلف است.

تراکم منطقه‌ای

این سازمان همچنین تراکم متوسط در هر منطقه را منتشر کرد. به این صورت که این نسبت تراکم در اروپا ۹۹ واحد، آمریکا ۸۴ و آسیا ۶۳ واحد است. در اروپا، اتوماتیک‌ترین کشور آلمان است. در واقع، این کشور رتبه سوم را در سراسر جهان با آمار قابل توجه ۳۰۹ واحد دارد و برآورد شده است از ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ سالانه ۵درصد به آن افزوده شود.در قاره آمریکا، ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۶ رشد چشمگیری داشته و آمار خود را به ۱۸۹روبات رسانده که موجب شده هفتمین کشور در رتبه‌بندی کلی شود.از این قاره، تراکم روبات در کانادا به ۱۴۵ واحد در سال ۲۰۱۶ رسیده است.با این حال، از لحاظ شاخص رشد، این آسیا است که بزرگ‌ترین جهش را داشته است. تسودا می‌گوید: در نتیجه حجم زیادی از نصب روبات‌ها در آسیا طی سال‌های اخیر، این منطقه دارای بالاترین نرخ رشد است. بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ میانگین رشد سالانه تراکم روبات‌ها در آسیا ۹ درصد، در آمریکا ۷درصد و در اروپا ۵ درصد بوده است.

چین چشمگیرترین پیشرفت را تجربه کرده و میزان تراکم آن از تنها ۲۵ واحد در سال ۲۰۱۳ به ۶۸ واحد در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته و این کشور رتبه ۲۳ جهانی را به خود اختصاص داده است. اما گویا این احتمالا تازه شروع کار چین است، چرا که دولت این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ چین را به‌عنوان یکی از ۱۰ کشور برتر جهان در این زمینه معرفی کند. چین برای انجام این کار، رقابت سنگینی پیش‌رو دارد. با توجه به آمار فدراسیون جهانی روباتیک، ۱۰ کشور برتر اتوماتیک در جهان به ترتیب کره‌جنوبی، سنگاپور، آلمان، ژاپن، سوئد، دانمارک، ایالات‌متحده آمریکا، ایتالیا، بلژیک و تایوان هستند.  کره جنوبی نه تنها دارای بالاترین تراکم روبات در جهان است، بلکه از سال ۲۰۱۰ تاکنون این جایگاه را تصاحب کرده است. تراکم متوسط نسبت روبات به انسان در این کشور ۶۳۱ واحد است که بسیار بالاتر از میانگین جهانی است.