حتما برایتان پیش‌آمده تماس یا پیامکی دریافت کنید که وعده جوایز چند میلیونی، ماشین‌های گران‌قیمت یا خدمات جذاب بدهد. ممکن است نسبت به این پیام‌ها بی‌تفاوت باشید، اما درمقابل گاهی هم پیش می‌آید وعده‌هایی که داده می‌شود، شما را به پاسخ به این پیامک‌ها متقاعد کند، در آن صورت تنها زمانی که مبلغ هنگفتی به‌صورت‌حسابتان اضافه شود یا ناخواسته عضو سرویس‌های ارزش افزوده شوید، متوجه خواهید شد که این بار هم این پیامک‌ها چیزی جز کلاهبرداری نصیب‌تان نکرده‌اند.

با افزایش مزاحمتی که به واسطه پیامک‌ها و تماس‌های تبلیغاتی ایجاد شده بود و بعضا ممکن بود اطلاعاتی از کاربران هم در این تماس‌ها عنوان شود، این ذهنیت در کاربران ایجاد شد که این شماره‌ها از طریق اپراتورها در اختیار شرکت‌ها و کسب‌وکارها قرار می‌گیرد. البته در آن زمان حسین فلاح‌جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با رد این ذهنیت گفته بود: بزرگ‌ترین سرمایه یک اپراتور اعتماد یک کاربر است و به‌همین دلیل آنها به‌طور گسترده و ساماندهی‌شده اطلاعات را در اختیار دیگران قرار نمی‌دهند.

جوشقانی همچنین با اشاره به دریافت پیامک‌های تبلیغاتی و ارزش افزوده ناخواسته اظهار کرده بود: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با تصویب مصوبه‌ای به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تکلیف کرده است که چارچوب راه‌اندازی سامانه یکپارچه ارائه این خدمات را تعیین کند. براین اساس چارچوب و ضوابط یکسان‌سازی خدمات پیامک‌های انبوه به اپراتورهای موبایل ابلاغ شده است که برمبنای آن اپراتورهای تلفن همراه باید به‌صورت یکسان از طریق یک سامانه واحد، خدمات پیامکی خود را به مشترکان تلفن همراه اعلام کنند و مشترک در صورت تمایل، این دسته از خدمات را انتخاب خواهد کرد.

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم آن زمان با اشاره به این موضوع گفته بود: اگر با مهندسی اجتماعی به نوعی سر مخاطب کلاه گذاشته باشند که طبیعتا خود اپراتور این کار را نمی‌کند، باید این موضوع را بررسی کرد که دامنه آن چه بوده است و در فضای کلی نمی‌توان درباره آن صحبت کرد. اما تبعا این کار درست نیست و نظارت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باید آن را بررسی کند.

البته پس از آن تخلف یکی از اپراتورها در مقوله نقض حریم خصوصی کاربران، محرز شد و وزیر ارتباطات هم اعلام کرد برخی اپراتورها با دسترسی به IP مشترکان خود، اطلاعات وب‌سایت‌هایی را که مراجعه کرده‌اند برای تبلیغات هوشمند در اختیار یکسری از کسب‌وکارها قرار داده‌اند. این موضوع موجب جریمه اپراتورهای متخلف شد و رگولاتوری هم اعلام کرد که اگرچه نقض هدفمند حریم خصوصی مشترکان توسط اپراتورهای مذکور رخ نداده ولی اشتباه و کاستی اپراتورهای تلفن همراه در کنترل موضوع و مشکلاتی که در تنظیمات این سرویس توسط شرکت‌های طرف قرارداد اپراتور وجود داشته، موجب سوءاستفاده شده است.