با این حال برخی افراد نزدیک به این دو گفته‌اند که اختلاقات با مارک زاکربرگ در مورد نحوه اداره اینستاگرام دلیل اصلی این استعفا است. اینستاگرام زمانی با فروخته شدن یک میلیارد دلاری خود به فیس‌بوک سروصدای زیادی به پا کرد امروز اما این شبکه اجتماعی موبایلی بیش از یک میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد به همین دلیل بسیاری اینستاگرام را بهترین خرید فیس‌بوک می‌دانند. سیستروم و کرایگر از سال ۲۰۱۲ و از زمانی که این شرکت را به فیس بوک فروختند به‌عنوان مدیران ارشد در آن باقی ماندند، آنها از منابع فیس‌بوک برای رشد این شرکت استفاده کردند. «ما بسیار مفتخریم که هشت سال با تیم اینستاگرام و ۶ سال با تیم فیس‌بوک کار کردیم. زمانی ما ۱۳ نفر بودیم اما بزرگ شدیم و به بیش از یک هزار نفر در سراسر جهان رسیدیم و اجتماعی یک میلیارد نفره را با هم ایجاد کردیم»

خروج دو بنیان‌گذار اینستاگرام این شبکه اجتماعی در وضعیت بحرانی اتفاق می‌افتد در زمانی که به فصل انتخابات در آمریکا و پیچیدگی تعامل شبکه‌های اجتماعی با آن نزدیک شده‌ایم. در زمانی که بحث‌هایی چون اخبار جعلی و بی اعتمادی به فیس‌بوک دوباره اوج می‌گیرد. سیستروم و کرایگر تلاش کردند اینستاگرام را حتی بعد از خریده شدن توسط فیس‌بوک به شکل مستقل اداره کنند. شاید به همین دلیل بود از مشکلاتی که در انتخابات ریاست جمهوری نصیب فیس‌بوک شد در امان ماندند.

ترک کردن بنیان‌گذاران بعد از فروش آن موضوع جدیدی در فضای کسب وکار نیست با این حال سیستروم و کرایگر خیلی بیشتر از بسیاری از بنیان‌گذاران مشابه دیگر در شرکتشان باقی ماندند. سال گذشته اتفاق مشابهی برای بنیان‌گذاران واتس‌اپ دیگر شرکت خریداری شده توسط فیس‌بوک افتاد و بنیان‌گذاران آن را ترک کردند. البته نه همزمان اما با فاصله. یکی از آنها بعد از ماجراهای پیش آمده در مورد فیس بوک و انتخابات آمریکا از کاربران خواست این اپلیکیشن را از روی گوشی خود پاک کنند. ترک کردن بنیان‌گذاران اینستاگرام به این معنی خواهد بود که این شرکت از این به بعد توسط مدیران ارشد فیس‌بوک اداره خواهد شد. فیس بوک طی یک سال اخیر علاقه مندی زیادی به دخالت در نحوه کار اینستاگرام نشان داده و این احتمالا یکی از دلایل خروج بنیان‌گذاران است. یک مدیر ارشد دیگر اینستاگرام به نام Marne Levine اوایل امسال این شرکت را ترک کرد، البته با جایگاهی بهتر در خود فیس‌بوک.