قبل از شروع هر کاری بد نیست دقیقا بفهمید چه اطلاعاتی بیشتر از همه فضای گوشی شما را اشغال کرده : به Settings > General > iPhone Storage بروید. نمودار نواری و رنگی را مشاهده خواهید کرد که جزئیات فضای داخل آی‌فون شما را به گیگابایت نشان می‌دهد. اگر به پایین صفحه بروید، لیست برنامه‌ها و اپلیکیشن‌هایی را می‌بینید که بر اساس میزان فضای اشغال شده هر کدام، دسته‌بندی شده است. این قسمت، شاخص وضعیت ذخیره‌سازی دستگاه شماست.آیا فایل‌های صوتی و تصویری بیشترین فضای آی‌فون شما را اشغال کرده؟ بسیاری از برنامه‌های موسیقی و پادکست، قابلیت دانلود فایل‌ها را ارائه می‌دهد که کل تِرک‌های دانلود شده از این طریق می‌تواند فضای زیادی را روی آی‌فون به خود اختصاص دهد.

برخی اوقات بهتر است با خود صادق باشید. مثلا وقتی یک اپلیکیشن بازی مانند پوکمون را ماه‌هاست باز نکرده‌اید، بهتر است حذفش کنید. هر چه باشد، نمی‌توانید تمام اپ‌های مورد علاقه خود را روی گوشی نگه دارید. پس اول از همه برنامه‌های غیرکاربردی و اضافی را از روی آی‌فون خود حذف کنید. به این نکته توجه کنید برنامه‌هایی که قرار است روزی به دردتان بخورد، لزوما نباید روی گوشی شما باقی بماند. برنامه‌های اضافی را حذف کنید اما اطلاعات داخل آنها را نگه دارید. این اطلاعات قرار نیست جای زیادی اشغال کند و بعد از دانلود دوباره برنامه، می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید. از طریق صفحه  iPhone Storage، اپلیکیشن مورد نظر را انتخاب کنید و گزینه offload را کلیک کنید. بعد از اتمام بارگیری از برنامه، گزینه «دانلود دوباره» نمایش داده می‌شود. هر زمان که خواستید می‌توانید اپلیکیشن مورد نظر را دوباره دانلود کنید و تمام اطلاعات ذخیره‌شده قبلی نیز داخل آن نمایش داده خواهد شد.

گشت‌و‌گذار در اینترنت نیز فضای به خصوصی روی آی‌فون شما به خود اختصاص می‌دهد اما پاکسازی این قسمت نیز می‌تواند به باز کردن جا روی آی‌فون کمک کند. دو مرورگر سافاری  و کروم، تاریخچه گشت و گذار شما را در اینترنت ذخیره می‌کند تا بازگشت دوباره به آن آدرس، برای کاربر راحت‌تر شود. برای پاکسازی این قسمت به Settings > Safari  رفته و گزینه پاک‌سازی تاریخچه یا Clear History  را انتخاب کنید. برای مرورگر کروم، برنامه را باز کرده و به قسمت تنظیمات بروید. در پایین قسمت تاریخچه یا History روی Clear Browsing Data کلیک کنید. بیشترین اطلاعاتی که معمولا روی گوشی‌ها ذخیره می‌شود، عکس‌ها هستند. آی‌فون به صورت پیش‌فرض می‌تواند ۱۰۰۰ عکس اخیر موجود در همه  دستگاه‌های آی‌او‌اس کاربر را نمایش یا به اصطلاح اپل Stream کند که قابلیت بک آپ‌گیری خوبی محسوب می‌شود اما همین کار فضای زیادی نیز اشغال می‌کند. برای غیر فعال‌سازی از قابلیت stream، به Settings > Photos > Upload to My Photo Stream رفته و دکمه خاموش را انتخاب کنید.

قابلیت دیگری که بسیار فضا گیر است، عکس‌های HDR هستند. از آنجا ‌که درحالت HDR، تعداد زیادی عکس انداخته می‌شود تا کاربر بعدا بتواند بهترین گزینه را انتخاب کند، حجم فضای اشغال‌شده توسط این عکس‌ها نیز قاعدتا بالاست. به Settings > Camera رفته و این قابلیت را خاموش کنید. همیشه نیازی نیست تمام عکس‌هایی که با آی‌فون گرفته شده، روی خود دستگاه ذخیره بماند. استفاده از سرویس ذخیره‌سازی ابری می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد و بعد از اتمام ذخیره‌سازی می‌توان  با خیال راحت، عکس‌ها را از داخل گوشی حذف کرد. Google Photos و Dropbox  هر دو گزینه‌های خوبی هستند. Google Photos سرویسی رایگان است و ظرفیت نامحدودی به کاربر ارائه می‌دهد و می‌توانید در قسمت تنظیمات این برنامه گزینه ذخیره‌سازی عکس‌ها با کیفیت اورجینال  و بالا را انتخاب کرده یا برای مدیریت فضای ذخیره‌سازی، عکس‌ها را با کیفیت پایین‌تر ذخیره کنید. Dropbox  نیز ابزار خوبی برای ذخیره عکس‌هاست. نسخه رایگان این برنامه را دانلود کرده و یک اکانت معمولی Dropbox  بسازید. حالا می‌توانید عکس‌هایتان را با رزولوشن بالا روی اکانت خود ذخیره کنید. توجه داشته باشید که هرچه دوربین دستگاه و کیفیت عکس‌ها بالا می‌رود، فضای بیشتری برای ذخیره‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.