از آنجا که اخبار نسل جدید اینترنت G۵ در گوشه و کنار جهان منتشر شده و کاربران بسیاری نیز در انتظار اجرای آن هستند، کشورهای زیادی با همکاری بزرگ‌ترین اپراتورهای اینترنت و غول‌های تکنولوژی در جهان درصدد برقراری این نسل جدید از اینترنت‌اند. اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی بود که اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه‌ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین‌المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فرای آن (-IMT ۲۰۲۰) آغاز کرد. درنتیجه رسما یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هر یک به‌دنبال برقراری و راه‌اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت G۵ در کشورهای مختلفی همچون کره‌جنوبی، ژاپن، چین، ایالات‌متحده آمریکا، استرالیا و... هستند و از توانایی‌ها و برنامه‌های خود در این زمینه رونمایی می‌کنند. شرکت زد‌تی‌ای (ZTE) به‌‌رغم تحریم‌های خصمانه ایالات‌متحده آمریکا همواره از پیشگامان شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای فعال در عرصه راه‌اندازی و برقراری نسل پنجم اینترنت G۵ در جهان به شمار رفته است، به گونه‌ای که درخصوص توسعه این فناوری در کشورهای متعدد تلاش‌های بی‌شائبه‌ای کرده است.

حالا این شرکت چینی در جریان برگزاری نمایشگاه ایفا ۲۰۱۸ برلین آلمان، با ارائه برنامه و زمان‌بندی از تعهد و وفای به عهد خود برای عرضه زودهنگام گوشی‌های هوشمند مجهز به فناوری G۵ سخن گفت. طبق اعلام این شرکت، انتظار می‌رود موبایل‌هایی که از فناوری G۵ پشتیبانی می‌کنند، از نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی معرفی شده و وارد بازارهای جهانی شوند و بدین‌ترتیب زدتی‌ای یکی از بزرگ‌ترین پیشتازان در عرصه ارائه سرویس‌های اینترنت G۵ برای کاربران در جهان محسوب خواهد شد. مسوولان این شرکت در خلال نمایشگاه ایفا ۲۰۱۸ از بازدیدکنندگان و شرکت‌کنندگان در این رویداد دعوت کردند تا به مشاهده فناوری G۵ این شرکت چینی بپردازند و از تجربه لذت‌بخش اینترنت پرسرعت بهره‌مند شوند. به گفته آنها، تعداد آنتن‌های دستگاه‌هایی که از فناوری G۵ پشتیبانی می‌کنند، بسیار بیشتر از دستگاه‌های مجهز به فناوری G۴  است.

بسیاری از بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر نوکیا، اریکسون، هوآوی و ... به‌شدت در حال رقابت برای راه‌اندازی نخستین شبکه اتصال به اینترنت نسل پنجم G۵ هستند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه G۵، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود. کشورهای بسیاری در سراسر جهان از جمله ایالات‌متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، چین، کره‌جنوبی، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی و... با همکاری بزرگ‌ترین اپراتورهای جهان در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه G۵ هستند و در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده‌اند.