مجموعه بنیاد نام مجموعه‌ای ۷ جلدی از آیزاک آسیموف است که مشهورترین مجموعه علمی-تخیلی خوانده شده‌ است. آسیموف نگارش این مجموعه را از سال ۱۹۵۱ آغاز کرده است. داستان این مجموعه به ترتیب زمان انتشار پیش نمی‌رود، بلکه آسیموف ابتدا جلدهای سوم(بنیاد)، چهارم(بنیاد و امپراتوری) و پنجم (بنیاد دوم) را نوشت و سپس با وقفه‌ای طولانی مدت و بر اثر اصرار خوانندگان جلدهای ششم(لبه بنیاد) و هفتم (بنیاد و زمین) را به آن افزود و پس از آن نیز با وقفه‌ای نسبتا طولانی جلد اول مجموعه به نام «سرآغاز بنیاد» و در نهایت نیز اندکی پیش از مرگش جلد دوم به نام «پیشبرد بنیاد» را نوشته است.

«دیوید ساموئل گویر»(David S. Goyer) فیلمنامه‌نویس، رمان‌نویس و کارگردان آمریکایی و «جاش فریدمن»(Josh Friedman) فیلمنامه نویس آمریکایی در ساخت این برنامه با اپل همکاری کرده‌اند. قطعا این برنامه تلویزیونی یکی از پرطرفدارترین پروژه‌های اپل خواهد شد. مطالعه این کتاب سبب ایجاد علاقه نسبت به فناوری و فضا در ایلان ماسک شده است به‌طوری که او بارها در مصاحبه‌های مختلف گفته است که در کودکی از خواندن کتاب‌های علمی-تخیلی لذت می‌برده است.

ماسک در مصاحبه سال ۲۰۱۳ با گاردین گفت که او تحت تاثیر مجموعه بنیاد و بخش سقوط امپراتوری کهکشان قرار گرفته است. او طی مصاحبه با گاردین گفت: درس‌های تاریخ نشان می‌دهد که تمدن در چه چرخه‌هایی حرکت می‌کند. شما می‌توانید به گذشته و به تمدن بابل، سومری‌ها، مصری‌ها، رومی‌ها و چینی‌ها نگاه کنید. به‌طور مشخص ما الان در چرخه‌ای رو به جلو قرار داریم و امیدوارم که همین‌طور نیز باقی بماند ولی شاید این‌طور نشود. ممکن است مجموعه‌ای از اتفاقات پیش بیاید که باعث شود سطح فناوری افت کند. با توجه به اینکه این اولین بار در ۵/ ۴ میلیارد سال است که برای بشریت امکان پذیر شده که زندگی را فراتر از زمین گسترش دهد، به نظر عاقلانه می‌رسد تا زمانی که پنجره باز است اقدام کنیم و روی این واقعیت حساب نکنیم که پنجره برای مدتی طولانی باز خواهد ماند. تاکنون اپل درباره جزئیات این برنامه چیزی نگفته است و مشخص نشده که چه زمانی این برنامه تلویزیونی در حال ساخت، پخش خواهد شد.