به گفته کارشناسان و متخصصان فعال در حوزه امنیت سایبری، رعایت برخی نکات ریز و بی‌اهمیت می‌تواند تا حد زیادی به افزایش ضریب امنیت سایبری دستگاه‌های الکترونیکی متصل به اینترنت کمک کند. بر اساس تازه‌ترین گزارشی که محققان و پژوهشگران در موسسه چک پوینت ارائه داده‌اند می‌توان گفت موارد زیر درصورتی که توسط کاربران رعایت نشود، می‌تواند حریم خصوصی آنها را به شدت به مخاطره بیندازد و راهی برای هکرها و مجرمان سایبری بازی کند تا به اطلاعات شخصی آنها دسترسی پیدا کنند. مهم‌ترین مواردی که در افزایش ضریب امنیت اطلاعات کاربران به آنها اشاره شده است، از این جمله‌اند:

دنبال نکردن افراد غریبه در شبکه‌های اجتماعی: ممکن است این روزها برای بسیاری از کاربران و علاقه‌مندان به شبکه‌های اجتماعی، داشتن تعداد فالوور و دنبال‌کنندگان زیاد مایه افتخار باشد اما جالب است بدانید بیشترین حملات سایبری و فیشینگی به دلیل داشتن افراد ناشناس و غریبه و راه دادن آنها به حساب‌های کاربری شخصی در شبکه‌های اجتماعی است.

تغییر گذرواژه: یکی دیگر از راه‌هایی که همواره کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری به کاربران پیشنهاد می‌کنند، تعویض زود به زود گذرواژه یا رمز عبور حساب‌های کاربری مختلفی است که هر روزه از آن استفاده می‌کنند.

به‌روزرسانی نرم‌افزارها: کاربران با به‌روزرسانی و آپدیت کردن نرم‌افزارهای مورد استفاده خود قادر خواهند بود به بهترین و به‌روزترین نسخه از نرم‌افزارهای موردنظر خود دسترسی پیدا کنند، چراکه معمولا شرکت‌های توسعه‌دهنده مختلف همواره با انتشار به‌روزرسانی‌های امنیتی و جدید، سعی دارند امنیت سایبری گوشی‌های کاربران را افزایش دهند.

هر فایلی را دانلود نکنید: یکی از عواملی که موجب می‌شود بسیاری از کاربران مورد هجوم و حملات بدافزاری، ویروسی، باج‌افزاری و فیشینگی واقع شوند، آن است که در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی هر فایلی را اعم از تصویر، ویدئو و فایل صوتی را باز کرده و دانلود می‌کنند. لازم است کاربران به این نکته توجه داشته باشند که دانلود فایل‌های آلوده می‌تواند بدافزار و ویروس‌های خطرناکی را با خود وارد گوشی شما کند که نتایج و عواقب ناخوشایندی همچون سرقت اطلاعات شخصی کاربر را به دنبال دارد.

پشتیبانی از اطلاعات خود: کاربران به‌منظور حفاظت از اطلاعات ذخیره شده خود در گوشی، باید هر از گاهی از تمامی داده‌های موبایل خود یک نسخه پشتیبان تهیه کرده و به اصطلاح از آن پشتیبان (بک آپ) بگیرند.

فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای: یکی دیگر از مواردی که در افزایش امنیت حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کند، فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای است که به کاربر اجازه می‌دهد هنگام ورود به اکانت موردنظر، در ابتدا یک کد دریافت کرده، سپس با تایپ کد مربوطه در آن، وارد اکانت خود شود.

خارج شدن از حساب کاربری: این نکته وقتی که گوشی شما به سرقت می‌رود یا گم می‌شود، کاربرد بیشتری دارد چراکه هکرها قادر نخواهند بود، به‌راحتی به اطلاعات موردنظر خود دسترسی پیدا کنند.

به‌روزرسانی سیستم عامل گوشی هوشمند: شرکت‌های توسعه‌دهنده سیستم‌های عامل مختلف نظیر گوگل و اپل، همواره با انتشار به‌روزرسانی‌های امنیتی و نرم‌افزاری سعی دارند علاوه بر عرضه قابلیت‌های جدید و منحصربه‌فرد، امنیت سایبری دستگاه‌های مجهز به اندروید و iOS را نیز بالا ببرند. بنابراین دریافت نسخه‌های به‌روزرسانی سیستم‌های عامل موردنظر، می‌تواند تا حد زیادی دستگاه الکترونیکی کاربران را از خطر نفوذ هکرها حفظ کند.