اعضای روباتیک اضافی

این روبات با الهام از بازوهای روباتیک مکانیکی ساخته شده که در فیلم علمی- تخیلی مرد عنکبوتی دیده شد. محققان دانشگاه MIT مجموعه دستگاه‌های پوشیدنی به نام Supernumerary یا SRL ساخته‌اند. این اعضای روباتیک می‌توانند مستقل از بازو و پاهای افراد حرکت کنند و به همین دلیل قابلیت انجام فعالیت‌هایی کاملا نوین و پیچیده را فراهم می‌کنند.می‌توان از این اعضای بدن روباتیک برای انتقال ابزارهای مختلف به کارگران یا محکم کردن یک قالب یا حتی کمک به افراد سالمند استفاده کرد.

دست روباتیکی که با پا کنترل می‌شود

برای بسیاری از افراد اتفاق افتاده هنگام استفاده از لپ تاپ ناگهان تلفن زنگ می‌خورد و فرد باید به‌طور لحظه‌ای فعالیت خود را متوقف کند تا به تلفن پاسخ دهد. در همین زمینه محققان آزمایشگاه اینامی در دانشگاه توکیو MetaLimbs را ابداع کرده‌اند. این دست‌های روباتیک به وسیله پا و زانوان کاربر کنترل می‌شود. کاربر می‌تواند با دو بازوی روباتیک اشیای نزدیک خود مانند تلفن را بردارد.

دست اضافی

 استارت‌آپ YouBionic محصولی به نام پروتز Double Hand ساخته است. این دست که با پرینتر سه‌بعدی ساخته می‌شود به یک دستکش متصل می‌شود که کاربر در دست می‌کند. کاربران با حرکت هر یک از انگشتان با سرعت‌های مختلف، می‌توانند هر یک از دست‌های روباتیک را جداگانه تکان دهند.

اعضایی که با مغز کنترل می‌شوند

Brain-controlled limbs محققان انستیتو تحقیقات پیشرفته ارتباطات در کیوتو ژاپن مشغول پژوهش روی سیستم کنترل اعضای supernumerary هستند. آنها در حقیقت به دنبال راهی بودند تا با کمک ذهن کاربر بازوی روباتیک را کنترل کنند. این‌قدرت کنترل به وسیله الکترودهایی تامین می‌شود که به سر کاربر متصل می‌شود تا امواج مغزی آنها را بررسی و به دستورات حرکتی تبدیل کند. با کمک این روش کاربر می‌تواند با دست طبیعی خود فعالیتی را انجام دهد و همزمان با دست روباتیک فعالیتی دیگر را انجام دهد. کریستین پنالونزا یکی از محققان این پروژه می‌گوید: در آزمایش‌ها شرکت‌کنندگان با استفاده از بازوی روباتیک انسان‌نما می‌توانند اشیای مختلف مانند بطری را به دست گیرند و همزمان توازن یک توپ را نیز کنترل کنند. در دنیای واقعی می‌توان از چنین سیستمی برای کمک به کارگران ساختمانی استفاده کرد. با کمک یک دست سوم قدرت بهره‌وری آنان افزایش می‌یابد. حتی چنین دست روباتیکی برای فضانوردان نیز کاربرد دارد.

شست سوم

یکی از فارغ‌التحصیلان رویال کالج لندن یک شست روباتیک ساخته که با انگشت پا کنترل می‌شود. موتور این پروتز به کمک دو حسگر فشار کنترل می‌شود که در کفش کاربر قرار می‌گیرند. این حسگرها به وسیله بلوتوث دستوراتی می‌فرستند. یکی از حسگرها انعطاف‌پذیری و کشش را کنترل می‌کند. این شست سوم می‌تواند همه فعالیت‌های یک شست واقعی را انجام دهد.