در این جلسه که در کمیسیون فناوری اتاق بازرگانی ایران برگزار شد نصرالله جهانگرد، معاون نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نمایندگانی از سازمان توسعه تجارت، وزارت ارشاد، اعضای کمیسیون و فعالان بخش خصوصی حوزه فاوا حضور داشتند. محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران با اشاره به بحران‌های موجود برای فعالان حوزه فاوا به دلیل نرخ ارز و نحوه انتقال آن گفت: بانک مرکزی با ارائه و طرح سامانه‌های مختلف می‌خواهد قیمت ارز را کنترل کند اما همچنان صادرکنندگان و واردکنندگان حوزه فاوا با مشکلات فراوانی در این خصوص روبه‌رو هستند.

طلایی گفت: در حوزه فاوا لااقل تاکنون اخباری منتشرنشده که نشان دهد قرار است برای حل مشکلات ارزی فعالان این حوزه اقدام ویژه‌ای انجام شود. خصوصا در بخش سخت‌افزاری شاهد خواب اجناس در گمرک و تحمیل هزینه‌های اضافی به واردکنندگان هستیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنم در حوزه ICT یک کمیته ویژه برای آشنایی وزارتخانه‌های مربوطه با مشکلات فعلی تشکیل شود تا دغدغه‌های حوزه فاوا با صدای بلندتری منتقل شود. طلایی افزود: کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران این قابلیت را دارد که با تعامل با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدامی  برای رفع این مشکلات انجام دهد.

همچنین کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران در زمینه استار‌ت‌آپ‌ها نیز آمادگی همکاری با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را دارد. طلایی گفت: سال گذشته ما در کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران، ۶ طرح را برای بررسی نقش ICT در اقتصاد ایران ارائه کردیم که قرار شد با هماهنگی اتاق ایران، همایشی در این زمینه برگزار شود. همچنین برای معرفی فاوا به سایر تشکل‌های اتاق نیز دوره‌های آموزشی گذاشته‌شده است. در زمینه ورود استار‌ت‌آپ‌ها به بازارهای جهانی سال گذشته و امسال اقداماتی انجام‌شده و امسال برای حضور ۲۷ مجموعه در نمایشگاه جیتکس اقداماتی صورت گرفته است و سعی کرده‌ایم با محوریت اتاق در نمایشگاه جیتکس حضور داشته باشیم.

بازار فاوا در حال دگردیسی

نصرالله جهانگرد، معاون نوآوری وزیر ارتباطات نیز با اشاره به مشکل تعدد مجوزها در کشور گفت: بیشترین تعداد مجوزها مربوط به مجوزهای حوزه کسب‌وکار است. همچنین برای تولید داخل و صادرات چیدمان لازم صورت نگرفته است اما اگر قصد واردات وجود داشته باشد مشکل خاصی نیست که این مساله مطلوب نیست. او افزود: در حال حاضر بازار دگردیسی خود را کامل می‌کند و این موضوع در اندازه‌های تولید تاثیر عمیقی داشته و شکاف توان تولید بسیار بالا است. برای مثال در بازار ICT اگرچه شاید حدود ۳ میلیون گوشی وارد می‌شود اما مشخص نیست سهم بازار ایران را چه کسی کنترل می‌کند. در بسیاری کشورها رجیستری از طریق باندلینگ انجام می‌شود، چراکه وقتی باندلینگ باشد می‌توان میزان واردات و سهم تولید داخل را کنترل کرد اما ما این مدل را نداریم. شاید رجیستری از منظر دولت باعث افزایش درآمد شده باشد اما گام بعدی باید باندلینگ باشد و باید مسائلی همچون امکان نصب اپ‌های ایرانی روی گوشی‌ها دیده شود.

جهانگرد ادامه داد: دگردیسی بازار فاوا پیش رو است و اگر تا پیش از این سهم سخت‌افزار در بازار بیشتر بوده، امروز سهم نرم‌افزار در حال پیشی گرفتن است. از سوی دیگر نباید فراموش کرد فارغ از مجادله بین‌المللی که بر بازار ایران اثر می‌گذارد، در زمینه مالیات، مجوزها و موارد دیگر نیز مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم این مشکلات احصا شده و در حل آنها مشارکت داشته باشیم. جهانگرد با اشاره به موفقیت‌های حوزه فناوری اطلاعات در کشور گفت: وقتی منابع بودجه‌ای دولت محدود می‌شود حوزه کسب‌وکار هم افول می‌کند اما پلت‌فرم دیتا باعث شده که این حوزه تا حدودی مستقل عمل کند لذا بهتر است تا حد ممکن دولت در این حوزه ورود نکند. او همچنین موافقت خود را با ریاست کمیسیون فاوا اتاق ایران برای تشکیل کمیته‌ای به‌منظور بررسی مسائل ارزی حوزه فاوا ابراز کرد.

مقاومت سازمان تنظیم در برابر مقررات‌زدایی

در بخش دیگری از این جلسه، مظفر علیخانی معاون خدمات فنی و بازرگانی اتاق ایران با بیان اینکه در کشور بیش از ۷ هزار قانون داریم که بسیاری از این قوانین مربوط به فضای کسب‌وکار است، گفت: بیش از ۲ هزار مجوز در کشور وجود دارد اما در ۶ سالی که از عمر دولت می‌گذرد، در هیات مقررات‌زدایی موفق نشده‌ایم هیچ مجوزی را لغو کنیم. علیخانی افزود: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مقاومت بالایی در برابر مقررات‌زدایی داشته است. از دولت می‌خواهیم به رفع موانع فعالیت بخش خصوصی توجه بیشتری کند. وی افزود: از سوی دیگر، قیمت تمام‌شده در حوزه تولید به دلیل چالش‌های موجود بسیار بالاست و درخصوص مشوق‌ها و حمایت‌های مالی نیز برخی می‌توانند از تمام خدمات بهره‌مند شوند و برخی مورد حمایت صندوق‌های حمایتی موجود قرار نمی‌گیرند. معاون خدمات فنی و بازرگانی اتاق ایران درباره مشکلات ارزی نیز گفت: واقعیت این است که سیاست‌های ناصواب ارزی کشور باعث شده بخش خصوصی پاک‌دست از گود خارج‌شده و برخی افراد سودجو وارد عرصه شوند و مسائلی مثل ارز ۴۲۰۰ تومانی رانتی و هک سایت پیش بیاید. همچنین نباید فراموش کرد ارز برای مواد اولیه که لازمه تولید است اختصاص نیافته و خواهش ما این است که همه تصمیم‌گیران در یک هم‌افزایی به حل مشکلات موجود کمک کنند.