مرتضی رضایی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران در حاشیه جلسه کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات ستاد مدیریت بحران استان و شهر تهران با اشاره به اینکه در زمان وقوع بحران اولین نیاز افراد دسترسی به وسایل ارتباطی است، گفت: با توجه به اهمیت موضوع ارتباطات هنگام وقوع بحران، جلسه کارگروه مدیریت بحران استان و شهر تهران برای بررسی میزان آمادگی اپراتورها در زمان بحران برگزار شد. او یکی از مهم‌ترین مشکلات هنگام وقوع زمین‌لرزه را قطع برق شهری و به‌تبع آن قطع شدن برق آنتن‌های اپراتورها دانست و افزود: برای پیشگیری از این موضوع باید برای تامین برق مورد نیاز BTS پیش‌بینی لازم را کرد، البته اکثر سایت‌ها دارای باتری هستند، اما باید به‌طور مرتب رصد شوند و امکانات مورد نیاز ازجمله دیزل ژنراتور برای تامین برق مورد نیاز پیش بینی شود. مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران در ادامه به برگزاری مانور پایش باتری آنتن‌های BTS اشاره کرد و گفت: سازمان تنظیم مقررات ارتباطات منطقه شمال در ۲۶ و ۲۷ تیرماه امسال مانوری در حوزه آزمایش منابع تامین برق آنتن‌های BTS اپراتورها برگزار کرد که نتیجه آن ظرف چند روز آینده اعلام می‌شود.

او با اشاره به زمین لرزه‌ای که در آذرماه سال گذشته در تهران رخ داد، خاطرنشان کرد: بعد از وقوع زمین لرزه مذکور به اپراتورها تکلیف شد تا خود را برای مواقع بحران به روز کنند، البته امروز همه اپراتورها گزارش‌های امیدوارکننده از به‌روز بودن خود ارائه کردند، اما هنوز کافی نیست و درتلاشیم تا همه نیازهای حوزه ارتباطی را در مواقع بحران پاسخ دهیم. نماینده همراه اول نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه عمده مشکلات هنگام وقوع بحران قطعی برق است گفت: یک تیم متمرکز کشوری تشکیل شده است که وظیفه رصد سایت را بر عهده دارد، ایمن‌سازی سایت‌ها برای جلوگیری از سرقت، استفاده از کولر چند منظوره، طراحی پاور بانک، افزایش باتری لیتیومی و ایجاد هماهنگی با استان‌های معین برای مواقع بحران از جمله اقدامات همراه اول در راستای مدیریت بحران محسوب می‌شود.

نماینده ایرانسل نیز با اشاره به اینکه ظرفیت ژنراتورها را برای مواقع بحران افزایش داده‎ایم بیان کرد: هنگام وقوع زمین‌لرزه در آذرماه سال گذشته ۶۷ دیزل ژنراتور برای تهران در نظر گرفتیم. وی از ایجاد تیم‌های واکنش سریع در مواقع بحران خبر داد و بیان کرد: ۳۰ سایت سیار در نقاط امن در نظر گرفتیم و کادر فنی نیز به‌طور مداوم شبکه را رصد می‌کنند و بیش از ۲هزار باتری نیز نصب شده است. نماینده رایتل نیز ایجاد برق اضطراری، مقاوم‌سازی دکل‌ها و افزایش ظرفیت شبکه‌های ارتباطی در نزدیکی مراکز مدیریت بحران، شناسایی تیم‌های مدیریتی‌، ثابت‌سازی تجهیزات لرزه‌ای در مراکز مخابراتی را به‌عنوان اقدامات پیش از وقوع بحران بیان کرد.