ساخت این روبات در تاریخ ۱۰ ژوئیه در «پیلبارا» واقع در غرب استرالیا شروع شد که بخشی از برنامه حمل‌و‌نقل خودکار(AutoHaul) شرکت «ریوتینتو» است. اولین سیستم تحویل ایمن سنگ‌آهن توسط یک قطار خودران، یک نقطه عطف برای حمل‌و‌نقل خودکار است. یکی از مدیران شرکت «ریوتینتو» می‌گوید: این برنامه شامل نخستین و کامل‌ترین شبکه راه‌آهن، حمل‌و‌نقل سنگین در جهان است که از بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین روبات جهان بهره می‌برد. قطار مخصوص ابداعی این شرکت قابلیت حمل حدود ۲۸ هزار تن سنگ‌آهن را در مسیر بیش از ۲۸۰ کیلومتری از محل حفاری معدن تا سایت شرکت دارد. تمامی سفر این قطار توسط اپراتورهای واقع در مرکز عملیات شرکت، از راه دور در فاصله بیش از ۱۵۰۰ کیلومتری از قطار، تحت نظارت قرار می‌گیرد. برآورد شده است که «ریوتینتو» ۹۴۰میلیون دلار برای توسعه این قطار خودران صرف کرده است. طبق گفته «لیدو کاستا»، مهندس اصلی پروژه AutoHaul، این قطار مخصوص به گونه‌ای طراحی شده است که تمام تصمیمات را به‌صورت خودکار بگیرد و به انجام برساند.

وی افزود: یک سیستم کنترل در مرکز عملیات وجود دارد که مسیر را تنظیم می‌کند، اما هنگامی که قطار شروع به حرکت می‌کند و رایانه‌های آن در حال اجرا هستند، رایانه‌های مرکز عملیات از مدار خارج می‌شوند و سیستم قطار به شکل مستقل تصمیم می‌گیرد. وی توضیح داد که شبکه رایانه‌ای تضمین می‌کند که قطار در محدوده سرعت مجاز حرکت کند، از برخورد جلوگیری کرده و از هر مانعی عبور می‌کند. این سیستم همچنین دارای قابلیت انجام اقدامات لازم برای محافظت از مردم، کارکنان و تجهیزات است. تیم AutoHaul فناوری پیشرفته خود را از طریق هزاران ساعت از آزمایشات توسعه انجام داده است و انتظار دارد که این پروژه در اواخر امسال به‌طور کامل عملیاتی شود. اگر موفقیت‌آمیز باشد، این پروژه اولین و کامل‌ترین شبکه حمل‌و‌نقل ریلی خودران خواهد بود.

«کاستا» معتقد است این تغییر از قطارهای رایج به قطارهای کاملا خودران، بهره‌وری و ایمنی را افزایش می‌دهد. به‌عنوان مثال، سیستم‌های بدون‌راننده، نیاز به توقف‌های متعدد برای تغییر راننده را حذف می‌کنند. وی می‌گوید: مزیت صرفه‌جویی در زمان بسیار مهم است زیرا شبکه قطار یک بخش اصلی از عملیات استخراج معدن است. اگر ما بتوانیم از این توقف‌ها جلوگیری کنیم، می‌توانیم شبکه را به‌طور قابل‌توجهی بهبود ببخشیم و موجب شویم که سنگ معدن بیشتری به بنادر منتقل شود. وی افزود: همچنین تغییر راننده‌ها یک کار پرخطر و با ریسک بالا است که با این سیستم می‌توان از آن جلوگیری کرد. مدیر «ریوتینتو» می‌گوید: ما اطمینان حاصل خواهیم کرد که قطارهای خودران ما در شرایط مختلف به کار خود ادامه دهند و هر ساله بیش از ۸ میلیون کیلومتر مسیر را ثبت می‌کنیم. ما در حال آماده‌سازی کارکنان خود برای وفق با سیستم جدید هستیم.