جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی موسسه تحقیقاتی IDC پیش‌بینی کرده است که میزان صادرات جهانی انواع ابزارهای خانه‌های هوشمند تا پایان سال ۲۰۱۸ به ۵/ ۵۴۹ میلیون دستگاه خواهد رسید که این رقم در مقایسه با سال میلادی گذشته رشد سالانه ۸/ ۲۶ درصدی خواهد داشت. کارشناسان معتقدند که دو دسته محصول پرطرفدار این بازار یعنی اسپیکرهای هوشمند و سیستم‌های هوشمند سرگرمی ویدئویی ۷۱ درصد کل بازار ابزارهای خانه‌های هوشمند را در سال ۲۰۱۸ در اختیار خواهند داشت و این رقم تا سال ۲۰۲۲ با متوسط نرخ رشد سالانه ۱۲ درصدی رشد خواهد کرد.

محصولات هوشمند سرگرمی ویدئویی که شامل تلویزیون‌های هوشمند و آداپتورهای رسانه دیجیتال هستند، بیشترین بخش بازار محصولات خانه‌های هوشمند هستند که انتظار می‌رود همچنان این جایگاه را تا سال ۲۰۲۲ حفظ کنند. جیتش عبرانی یکی از کارشناسان IDC در این مورد می‌گوید: «تلویزیون‌ها رسانه اصلی بسیاری از خانه‌ها هستند. سازندگان دستگاه‌ها و پلت‌فرم‌ها برای جلب‌توجه کاربران با گنجاندن دستیارهای صوتی هوشمند و خدمات دیگر، با یکدیگر رقابت می‌کنند. در حالی که دستیار صوتی هوشمند الکسای آمازون حاکمیت بازار دستیارهای هوشمند را در اختیار دارد، انتظار می‌رود گوگل آسیستانت به دنبال افزایش تعداد برندهای بین‌المللی که از آن در محصولاتشان بهره می‌برند، در آینده جایگاه برتر این بازار را از آن خود کرده و الکسا را کنار بگذارد.»

اگرچه تعداد تلویزیون‌های مبتنی بر دستیارهای صوتی هوشمند همچنان کمتر از اسپیکرهای هوشمند است، انتظار می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور تعداد این تلویزیون‌ها افزایش پیدا کند و به این ترتیب دسترسی به دستیارهای صوتی هوشمند در خانه‌ها راحت‌تر شود. در واقع پیش‌بینی می‌شود که شرکت‌های تولیدکننده در سال‌های آینده بیشتر به سمت استفاده از دستیارهای صوتی هوشمند در محصولاتشان بروند. عرضه Fire TV Cube با دستیار صوتی الکسا از سوی آمازون و سری تلویزیون‌های ۲۰۱۸ OLED و LCDهای Super UHD شرکت LG با دستیار صوتی گوگل آسیستانت، گواه خوبی برای این اتفاق هستند.

علاوه بر اسپیکرهای هوشمند و سیستم‌های هوشمند سرگرمی ویدئویی، دیگر محصولات ویژه خانه‌های هوشمند هم با این روند رشد همراه خواهند شد. IDC انتظار دارد که بازار محصولات امنیت و پیگیری خانه هم رشد قابل‌توجهی را تجربه کنند. خرید استارت‌آپ Ring که تولیدکننده زنگ درهای هوشمند خانگی است از سوی شرکت آمازون، نشان می‌دهد که تقاضا برای خرید و استفاده از چنین محصولاتی در سال‌های آینده افزایش خواهد داشت.  این در حالی است که شرکت گوگل هم در سال‌های اخیر با خرید شرکت Nest که تولیدکننده ترموستات هوشمند است، یک قدم به سمت همراهی با این بازار در آینده برداشته است. در نهایت بررسی‌های IDC نشان می‌دهد محصولاتی مانند ترموستات‌های هوشمند، لامپ و زنگ درهای هوشمند خانگی در فاصله سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ متوسط نرخ رشد سالانه ۳/ ۲۵درصدی را تجربه کرده و اهمیت بیشتری در بازار محصولات ویژه خانه‌های هوشمند پیدا کنند.

26 (1)