حمل و جابه‌جایی آسان: مک‌بوک به طور قطع یکی از نازک‌ترین، باریک‌ترین و سبک‌ترین لپ‌تاپ‌ها در جهان محسوب می‌شود. مدل‌های ۱۱ اینچی و ۱۳ اینچی مک‌بوک به ترتیب ضخامتی معادل ۱۱/ ۰ و ۶۸/ ۰ اینچ دارد.

قابلیت‌های خاص سخت‌افزاری:  هر دو مدل مک‌بوک به تراشه پردازنده ۵ هسته‌ای Intel Core i۵ اینتل، ۴ گیگابایت حافظه رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی مجهزند. نسخه ۱۳ اینچی آن نیز به ۸گیگابایت حافظه رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی مجهز است.

امنیت بالا در برابر ویروس و بدافزار: یکی از ویژگی‌هایی که موجب می‌شود لپ‌تاپ‌های مک‌بوک ایر از سایر رقبای خود و از سایر برندها بهتر باشد، امنیت سایبری بالای آن در مقابل بدافزارها، باج‌افزارها و ویروس‌های رایانه‌ای است.

امکان بهینه‌سازی سیستم‌عامل مک او‌اس: کاربران مک‌بوک قادر خواهند بود قابلیت‌های لپ‌تاپ خود را به‌گونه‌ای تنظیم و بهینه‌سازی کنند که به بهترین شکل ممکن از سیستم عامل مک او اس  (Mac OS) استفاده شود.

توسعه نرم‌افزار و سخت‌افزار توسط اپل: از آنجا که شرکت توسعه‌دهنده نرم‌افزار و سخت‌افزارهای مورد نیاز مک‌بوک خود اپل است، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که کیفیت آن بالاتر از سایر شرکت‌های تولیدکننده لپ‌تاپ است که هر یک از قطعات و نرم‌افزارهای آن را یک شرکت متفاوت تولید می‌کند.

امکان نصب و دریافت اپلیکیشن‌های کاربردی: اپل تمامی برنامه‌های مورد نیاز کاربران رایانه‌های شخصی را در لپ‌تاپ‌های مک‌بوک توسعه داده و تعبیه کرده است تا کاربران مشکلی در نصب و دریافت برنامه‌های موردنیاز خود نداشته باشند.

عمر بالای باتری و زمان شارژدهی زیاد: یکی دیگر از مزایای لپ‌تاپ‌های مک بوک عمر مفید باتری و میزان شارژدهی بالای آن است.

از معایب مک‌بوک هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

محدودیت در نصب برنامه و نرم‌افزارهای مختلف: از آنجا که سیستم عامل مک‌بوک، ویندوز نیست، بنابراین بسیاری از برنامه‌های ویندوزی در آن موجود نیست بنابراین کاربران برای نصب برنامه‌های موردنیاز خود با محدودیت مواجهند.

کیفیت پایین صفحه نمایش: اپل هنوز برای لپ‌تاپ‌های مک‌بوک از نمایشگرهای قدیمی ال‌سی‌دی (LCD) استفاده می‌کند، در نتیجه  کیفیت صفحه نمایش آن در مقایسه با سایر محصولات مشابه کمتر است.

عدم امکان ارتقای حافظه داخلی: حافظه داخلی لپ‌تاپ‌های مک‌بوک ثابت و غیرقابل ارتقا است، بنابراین بسیاری از کاربران این ویژگی را از بزرگ‌ترین معایب مک‌بوک ایر می‌دانند.

قیمت نسبتا بالا: و در آخر یکی از بزرگ‌ترین موانع و مشکلاتی که کاربران را از خریداری لپ‌تاپ‌های مک‌بوک اپل باز‌می‌دارد، قیمت نسبتا بالای آن است.