بزرگ‌ترین افشای اطلاعات در تاریخ معاصر

اما خبر لو رفتن این اطلاعات تا چه اندازه ممکن است بد باشد؟ تقریبا خیلی! حجم اطلاعات شخصی که روی سرورهای این شرکت بوده، ۲ ترابایت گزارش شده است. آقای Troia در مصاحبه با Wired اعلام کرد که به نظر می‌آید سرورهای دیتابیس شرکت Exactis شامل اطلاعات اکثر کاربران آمریکایی (اکانت شخصی ۲۳۰ میلیون کاربر آمریکایی و ۱۱۰ اکانت تجاری) می‌شده‌ است. خود شرکت Exactis در وب‌سایت خود اعلام کرده است که اطلاعات ۲۱۸ میلیون کاربر، روی سرورهایش قرار دارد که اگر این خبر صحت داشته باشد، بزرگ‌ترین فاجعه افشای اطلاعات در تاریخ معاصر روی داده است.

ادعا می‌شود که دیتابیس این شرکت، طیف وسیعی از اطلاعات را شامل می‌شده است مانند شماره تلفن، آدرس پستی، ایمیل‌های فعال کاربران و غیره. این اطلاعات همچنین شامل بیش از ۴۰۰ ویژگی شخصیتی درمورد تک تک کاربران بوده مانند سن، جنسیت، علائق شخصی، سیگاری بودن یا مذهبی بودن کاربر و اینکه آیا کاربر صاحب حیوان خانگی یا فرزند هست یا خیر. با این وجود، گزارش شده که اطلاعات بسیار مهمی از کاربران مانند اطلاعات اکانت‌های بانکی و شماره بیمه‌نامه‌هایشان، روی سرورهای سایت قرار نداشته است. اما در صورتی که اطلاعات لو رفته به دست افراد شرور و سوءاستفاده‌گر افتاده باشد، با تطبیق این اطلاعات با افشاهای قبلی، پروفایل‌هایی جامع از کاربران و شهروندان ایجاد خواهد شد که پتانسیل‌های خطرناکی برای سوءاستفاده دارند.

اما سوال اصلی که شکل گرفته این است که چرا یک شرکت کوچک در زمینه بازاریابی حتی توانسته به اطلاعاتی مانند سلایق و عادت‌های روزمره میلیون‌ها کاربر آمریکایی دسترسی داشته باشد.Troia می‌گوید هنگام کشف این نشت امنیتی، با بزرگ‌ترین حجم از کالکشن داده‌ها و اطلاعات شخصی روبه‌رو است تا به حال در زندگی خود دیده است. اینکه چرا تا قبل از آقای Troia، کسی با این اطلاعات روبه‌رو نشده و آن را گزارش نداده بود، هنوز جای سوال دارد. شرکت Exactis هنوز نظری در رابطه با این اتفاق به‌صورت عمومی اعلام نکرده است. افشای اطلاعات در فضای مجازی این روزها به یک امر روتین تبدیل شده است. سال گذشته اطلاعات شخصی ۲۰۰ میلیون کاربر توسط یک شرکت محافظه کار لو رفت. همچنین اطلاعات ۱۲ هزار کاربر پر طرفدار در شبکه‌های اجتماعی نیز در اتفاقی مشابه در معرض خطر قرار گرفت. تمام این اتفاقات ناگوار به‌دلیل سهل انگاری و عدم حفاظت بالای اطلاعات شخصی کاربران توسط شرکت‌های مختلف است.