یکی از آخرین سیستم‌عامل‌های موبایلی که تا چند وقت پیش توانسته بود دوام بیاورد، ویندوز بود. با نگاهی به کامپیوترهای جیبی و ویندوز موبایل‌ها می‌بینیم که رابط کاربری ویندوز موبایل قصد داشت عملکرد ماوس و کیبورد را روی موبایل‌ها به‌ نوعی تقلید کند که البته باید قبول کرد که در این زمینه ویندوز موبایل اصلا موفق نبود. پس از مدتی ویندوز فون با رابط کاربری بر پایه پلیرهای Zune به بازار آمد. این بار قضیه تغییر کرد و ویندوز دسکتاپ چند ویژگی ویندوز فون را قرض گرفت که البته این رابط کاربری برای کامپیوترهای دارای ماوس و کیبورد خیلی جالب و چشم‌نواز نبود. ویندوز فون هم نتوانست نمایش جالبی داشته باشد و با وجود استقبال اولیه نسبتا خوب در ادامه ویندوز فون هم قافیه را به اندروید و آی‌اواس باخت.

به هر حال، احتمالا ویندوز آخرین سیستم‌عامل موبایلی است که منقرض می‌شود و بعید به‌نظر می‌رسد چیزی در آینده بتواند سیستم‌عامل اندروید و آی‌اواس را به چالش بکشد و اگر هم‌چنین اتفاقی بیفتد، ابتدا باید با سیستم‌عامل کروم گوگل مبارزه کند و مطمئنا دیگر توانی برای مبارزه با اندروید برایش باقی نخواهد ماند. خب این هم داستان سرگذشت ویندوز بر روی موبایل‌ها بود که خیلی پایان خوبی نداشت. اگر ادعاهای کوآلکام حقیقت داشته باشد، این شرکت احتمالا در آینده لپ‌تاپ‌هایی مجهز به اسنپدراگون تولید خواهد کرد اما بعید به‌نظر می‌رسد مایکروسافت بخواهد دوباره وارد عرصه موبایل‌ها شده و پول و زمان خود را صرف رقابت با گوگل و اپل کند.آیا ویندوز فون از روز اول ناکام بود؟ خیر و آمار نشان می‌دهد روزگاری ویندوز فون یکی از سیستم‌عامل‌های مورد علاقه کاربران روی گوشی‌های لومیا بوده است. برای اثبات این حرف هم می‌توانیم به نمودار نگاهی بیندازیم و با چشمان خودمان این آمار را ببینیم.

در نمودار می‌توانیم تعداد دیوایس‌های ویندوزی را که هر سال تولید شده‌اند مشاهده کنیم. در این نمودار ویندوز موبایل با رنگ آبی و ویندوز فون با رنگ قرمز نشان داده شده‌ است. همان‌طور که در تصویر می‌بینید ویندوز موبایل در سال ۲۰۱۱ کار خود را به پایان رساند. زمانی که ویندوز فون ۸ معرفی شد، کاربران ویندوز فون ۷ به این نتیجه رسیدند که باید دیوایس جدیدی خریداری کنند و همان‌طور که آمار نشان می‌دهد از سال ۲۰۱۳ به بعد این اتفاق افتاد و آمار ویندوز فون با رشد نسبی همراه شد. اما پس از گذشت یک سال کاربران به این نتیجه رسیدند که ویندوز فون واقعا توانایی رقابت با اندروید و آی‌اواس را ندارد و به‌طور کامل جوابگوی نیازهای شخصی نیست. برای کاربران دلیل قانع‌کننده‌ای برای خرید دیوایس جدید برای استفاده از نسخه جدید ویندوز فون وجود نداشت. شاید اصلا ویندوز به درد استفاده روی موبایل نمی‌خورد! با کاهش حضور یکی از آخرین سیستم‌عامل‌های موبایلی در عرصه رقابت، کم کم کمپانی‌های دنیا به این نتیجه رسیدند که بهتر است انرژی خودشان را صرف موارد مناسب‌تری کنند و دست از رقابت با اندروید و آی‌اواس بکشند. چون اگر تنها یک کمپانی در دنیا توانایی رقابت با اندروید و آی‌اواس را داشت، همین مایکروسافت بود که این شرکت هم در میانه راه بالاخره شکست خورد.

p27- (9)