دانشمندان علوم کامپیوتر و علوم پزشکی به کمک هم حسگرهایی را ایجاد می‌کنند که می‌توانند مشکلات بدن انسان را به‌راحتی از طریق وارد شدن به روده بیمار اندازه‌گیری و نتایج را برای تشخیص بیماری در خود ثبت کنند، یا می‌توانید این حسگرها را برای ردیابی وضعیت آسیب‌های دهان به عنوان یک برچسب برروی دندان خود نصب کنید.  با توجه به مطالعات منتشر شده در مجله Science، این سنسورها در خوک‌ها مورد آزمایش قرار گرفته است و با توجه به نتایج حاصل از این آزمایش این روش می‌تواند مسائل مربوط به دستگاه گوارش و معده را بررسی کند. مشکلات معده به کنار، در یک مطالعه که در مجله Nature Electronics منتشر شد، دانشمندان یک سنسور ایمپلنت را طراحی کردند که می‌تواند در درمان فیزیکی تاندون‌های بافت‌های عضلانی انسان برای ترمیم کمک کند. این حسگر پس از آنکه ماموریت خود را در داخل بافت‌های انسانی به اتمام رسانید، تجزیه می‌شود؛ بنابراین نیازی به جراحی دیگری برای برداشتن آن نیست.

سایوگ فاکس، استاد جراحی ترمیمی در دانشگاه استنفورد می‌گوید: این سنسور از مواد لاستیکی ساخته شده است که کمتر از یک‌سوم اینچ طول دارد و مخصوص بیمارانی که از آسیب‌های تاندون‌هایشان رنج می‌برند طراحی شده است. یک آسیب جدی تاندون معمولا نیاز به جراحی دارد، ولی این حسگر مقدار فشاری را که بر روی تاندون وارد می‌شود اندازه گیری می‌کند و می‌تواند به بیماران با برنامه‌های توانبخشی کمک کند. براساس اطلاعات سایت پلیس فتا، سنسورها این اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند و نتایج را به یک گوشی هوشمند می‌فرستند و اپلیکیشن به بیمار دستور بازخورد مفیدتری مانند «استفاده از قدرت بیشتر» می‌دهد.

پیش از این محققان دانشگاه کنکتیکات موفق به تولید نوعی حسگر زیستی برای سنجش فشار داخلی بدن شده‌اند که انجام برخی رویه‌های درمانی را به علت حل‌شدن در بدن انسان ساده‌تر می‌کند. این حسگر کوچک و منعطف برای بررسی برخی بیماری‌های مزمن ریه و تورم مغز قابل استفاده است و قبل از آنکه به‌طور کامل در بدن حل شود، می‌تواند برخی اطلاعات حیاتی مربوط به بیماری‌های یادشده را برای پزشکان ارسال کند. حسگر مذکور بدون ایجاد جراحت و آسیب به درون بافت‌های نرم بدن فرو می‌رود و اطلاعات را به‌طور بی‌سیم برای دستگاه‌های پزشکی ارسال می‌کند. انتظار می‌رود استفاده عمومی از این حسگر در آینده نزدیک در دنیای پزشکی ممکن شود.