مهدی میرمهدی، رئیس اتحادیه رایانه تهران در این‌باره به «دنیای اقتصاد» می‌گوید:« در یک ماه اخیر بسیاری از واردکنندگان با ما تماس گرفته و از متوقف شدن کالاهایشان در گمرک خبر دادند بسیاری از آنها کالاهایی با عنوان ۱۰ یا ۲۰ درصدی در گمرک دارند به این معنا که ۱۰ یا ۲۰ درصد از مبلغ کلی کالا را به شرکت مبدا پرداخت کرده و ۸۰درصد باقی را به صورت اعتباری باید پرداخت کنند و متوقف ماندن همین دست از کالاها به متضرر شدن افراد به شرکت‌های مبدا و کاهش بی‌سابقه کالا در بازارمنجر شده است. به گفته او برای طرح همین مساله و یافتن راه حلی در این زمینه اتاق بازرگانی ایران با بانک مرکزی جلسه‌ای با حضور وزیر صنعت برگزار کرد. حالا قرار است کسانی که با چنین مشکلی روبه‌رو هستند و کالایشان در گمرک با هزینه‌های نگهداری از انبار مواجه شده است اسامی شان را به اتاق اصناف ایران اعلام کنند. به گفته میرمهدی این افراد و حتی کسانی که کالا در حال تحویل از کشور سازنده یا کشور ثالث دارند تا آخر هفته جاری مهلت دارند مدارک خود را به اتحادیه کامپیوتر تهران ارائه کنند تا دستور لازم برای همکاری در زمینه ترخیص کالاهایشان صورت گیرد. او گفت که بعد از سال جدید ۲۹ فروردین ماه گذشته نزدیک به ۸۰ تا ۹۰ نفر با چنین مشکلاتی مواجه شدند که برخی از آنها به تدریج مشکلات خود را از راه‌های متفاوتی حل کردند.

بازار رایانه خالی است

اگرچه انتظار می‌رفت کاهش تعرفه واردات لپ‌تاپ، کاهش قیمت را در پی داشته باشد، ولی با نوسانات نرخ ارز نه‌تنها قیمت‌ها افزایش یافت بلکه از طرفی کالاها با نرخ آزاد قبلی اجازه ترخیص نیافتند و این بازار با چالش قیمتی و کمبود کالا روبه‌رو شد. به گزارش «ایسنا»، شیرینی خبر کاهش نرخ تعرفه واردات لپ‌تاپ از ۱۵ به پنج درصد که منجر به کاهش قیمت این کالا می‌شد، مدت زیادی طول نکشید. درحالی‌که با افزایش تعرفه‌ها قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و اتحادیه صنف فناوران رایانه وعده داده بود این موضوع از اردیبهشت ماه عملی شود تا کالای IT دوباره در سبد خانوار قرار گیرد، نوسانات نرخ ارز، تاثیر این کاهش تعرفه را خنثی کرد و اکنون نه تنها لپ‌تاپ ارزان نشده، بلکه به گفته متقاضیان برخی از انواع آن در بازار به زحمت یافت می‌شود.

تاثیری که کاهش تعرفه به کاهش قیمت لپ‌تاپ نگذاشت

پیش از این تعرفه واردات لپ‌تاپ به خاطر وجود تنها یک تولیدکننده داخلی از پنج درصد که کف تعرفه ممکن است، به ۱۵ درصد افزایش پیدا کرد؛ همین مساله باعث افزایش جهشی قیمت لپ‌تاپ و وسایل جانبی آن شد، زیرا عمده بازار این محصول از طریق واردات تامین می‌شود. اما با کاهش استقبال مشتریان از بازار خرید لپ‌تاپ، مذاکراتی از طرف واردکنندگان و اتحادیه فناوران رایانه برای کاهش تعرفه انجام شد که نهایتا اوایل فروردین امسال اتفاق افتاد. نوسان جهشی نرخ ارز در روزهای ابتدایی سال، تلاش‌ها برای کاهش قیمت لپ‌تاپ را خنثی کرد. لپ‌تاپ محصولی وارداتی است که مستقیما با استفاده از ارز خریداری می‌شود و با گران شدن دلار نیز طبیعتا کاهش قیمتی در این کالا اتفاق نمی‌افتد. از طرفی محصولاتی که پیش از این وارد شده‌اند هم پشت سد گمرک ماندند و اجازه ترخیص به آنها داده نشد، زیرا گمرک ایران با تک‌نرخی شدن ارز، تنها ثبت سفارش و ترخیص کالا با شرایط بانکی را می‌پذیرد؛ بنابراین در چنین شرایطی احتمال کمبود این کالا در بازار وجود دارد.

افزایش ۵۰ درصدی قیمت کالاهای IT

در این زمینه سیدمهدی میرمهدی رئیس صنف اتحادیه فناوران رایانه، با اشاره به تاثیر افزایش قیمت دلار بر بازار کالاهای IT بیان کرد: در یک ماه اخیر کالاهای IT بالغ بر ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته و حتی پس از افزایش قیمت دلار، باز هم افزایش قیمت داشتیم. صرفا به دلیل اینکه ثبت سفارش این کالاها از همان زمان اعلام دلار ۴۲۰۰تومانی در ۲۰ فروردین، متوقف شد و واردکنندگان ما نتوانستند چه با دلار ۴۲۰۰ تومان و چه قیمتی بالاتر کالا وارد کنند. وی در ادامه بیان کرد: بانک مرکزی اعلام کرده واردکنندگان تنها باید از طریق سیستم بانکی وارد شوند و حق ندارند واردات را از طریق بدون انتقال ارز و اعتبار مدتی هم انجام دهند. در صورتی که در صنف ما بعضا از سه تا ۶ ماه از اعتبار مدتی استفاده می‌کردند اما الان دیگر نمی‌توانند از این اعتبار استفاده کنند. بحث با بانک مرکزی و مسوولان وزارت صنعت است تا کاری کنند کسانی که می‌توانند از اعتبارشان استفاده کنند و اجازه ترخیص کالا دهند.

کالاها در بازار رو به اتمام است

میرمهدی با بیان اینکه کالاها اجازه ترخیص از گمرک دارند، افزود: حتی وقتی فروشنده تایید کند پولش را گرفته و کالا مجاز است از گمرک ترخیص شود، این اتفاق به‌دلیل دستور بانک مرکزی و وزارت صنعت نمی‌افتد. در صورتی که اگر این کالاها وارد بازار شوند مطمئنا به ثبات بهتری می‌رسند و آرامش بیشتری خواهند داشت. ما اخطار دادیم اگر این امکانات را در اختیار واردکنندگان نگذارند تا نهایتا ۱۵ خرداد کالا داریم که این موضوع در بازار هم مشهود است و برخی کالاها به انتهای بار خود رسیده‌اند. تا ۱۵ خرداد هم بسیاری از کالاها که در انبار بوده، به کف انبار می‌رسد. وی همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر متاسفانه علاوه‌بر افزایش قیمت کالا، مساله افزایش روند بیکاری وجود دارد؛ زیرا شرکت‌ها درآمدی ندارند و نمی‌توانند هزینه‌هایشان را تامین کنند و مجبور به تعدیل نیرو هستند. این موضوع از دو طرف به صنف ما ضربه می‌زند. زیرا ممکن است به لحاظ فنی چندین سال روی این افراد سرمایه‌گذاری شده باشد و آنها کار را می‌شناسند. اگر بخواهند از کار خارج شوند آسیب وارد می‌شود. به نظر می‌رسد بازار کامپیوتر با تصمیمات جدید دولت روند رو به رشد خود را در ماه‌های آتی از سر بگیرد.