احمدرضا نخجوانی مدیرعامل گروه شرکت‌های شاتل، با بیان این مطلب گفت: شرکت‌های مطرح و دارنده پروانه ارتباطات ثابت، دل‌شان بیش از هر فرد دیگری برای هزاران میلیارد سرمایه‌گذاری انجام شده در صنعت می‌سوزد و می‌دانند برای حفظ این سرمایه‌گذاری، آن هم در شرایط سخت بازار، مشتری مداری و ارائه خدمات پر کیفیت، بهترین راهکار است. در این شرایط، مایه‌ شگفتی ا‌ست که می‌بینیم دوباره در رسانه‌ها، علت اختلالات اخیر را اپراتورها معرفی کرده‌اند. وی افزود: ماجرای افت کیفیت دسترسی به اینترنت از آذر ۹۶ آغاز و از چند هفته قبل با فیلتر شدن تلگرام به اوج خود رسیده است. در حقیقت، از آذرماه مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات تصویب شد، در کمال تعجب حق انتخاب از کاربران برای انتخاب سرویس‌های حجمی گرفته شد و کاربرانی که قبلا به واسطه نعمت رقابت میان اپراتورها، از سرویس‌هایی به مراتب پرسرعت‌تر از سرویس خریداری شده، استفاده می‌کردند، از سرویس‌هایی استفاده می‌کنند که اپراتورها اجازه بازگذاشتن سرعت را ندارند.

نخجوانی ادامه داد: بخشی از نارضایتی کاربران از همین موضوع ریشه گرفته است. ما یک نگرانی عمده داریم و آن این است که این مصوبه با کاهش درآمد جدی اپراتورها، از آذر ۹۶ تا کنون، امکان سرمایه‌گذاری‌های جدید را از بین برده و تبعات منفی این کار به‌زودی آشکار خواهد شد. مدیرعامل گروه شرکت‌های شاتل اختلالات اینترنت را تنها ناشی از مصوبه یاد شده ندانست و افزود: آنچه مزید بر علت شده، بحث فیلترینگ تلگرام است که در چند هفته گذشته اختلالات بسیار جدی در شبکه‌ اینترنت کشور ایجاد کرده که به کلی از اختیار ما خارج است. در حقیقت ما در کیفیت پهنای باند اینترنت که در اختیارمان گذاشته می‌شود دخل و تصرفی نداریم و در حقیقت پس از آنکه محدودیت‌های حاکمیتی بر آن اعمال می‌شود، به دست‌مان می‌رسد.

وی افزود:‌ شواهد می‌گوید پهنای باندی که به دست ما می‌رسد دارای ماجراهایی است که هفته‌های قبل این مشکلات را نداشت. این واقعیت انکارناپذیر است که با محدودیت‌های جدید، کاربران به شکل گسترده‌ای از فیلترشکن‌های مختلف استفاده می‌کنند که خود باعث کندی دسترسی به اینترنت یا رویارویی با مشکلاتی در شبکه سرویس‌دهنده VPN می‌شود که باز از اختیار اپراتوری مثل ما خارج است. نخجوانی گفت: البته ما صلاحیت اظهار نظر درباره مصلحت‌اندیشی‌های حاکمیت برای اداره کشور را نداریم، اما دست کم انتظار داریم از صحبت درباره نقش اپراتورها به‌عنوان عوامل اختلالات اخیر خودداری شود.