مغز انسان ۱۰۰ میلیارد نورون دارد که از طریق تریلیون‌ها اتصال با هم ارتباط برقرار می‌کنند. نورون‌ها نقش مهمی در مغز دارند، یکی از نقش‌های حیاتی آنها در ناوبری فضایی «سلول شبکه» (grid cell) است. سلول‌های شبکه‌ای نوع سوم نورون‌ها در مغز هستند که مسوول یادگیری فضایی، خاطرات و دانش حقایق کلی هستند. سلول شبکه یک نوع نورون در مغز بسیاری از گونه‌ها است که به آنها اجازه می‌دهد موقعیت خود را در محیط درک کنند. این سلول‌ها به‌طور مداوم در حال به‌روز رسانی هستند. هنگامی که یک حیوان وارد یک محل جدید می‌شود، سلول‌های شبکه مشابه شروع به درک فضا و محیط جدید می‌کنند. سلول‌های شبکه‌ای در سال ۲۰۰۵ کشف شدند، یک گروه با استفاده از تحلیل‌های مستقیم مغز انسان یک نوع سلول جدید را در مغز شناسایی کردند که به انسان کمک می‌کرد موقعیت خود را هنگام عبور از یک محیط ناشناخته به‌خاطر بسپارد.

زمانی که «May-Britt Moser» و «Edvard Moser» محققان این مطالعه سیگنال‌های مغز موش‌ها را در حین حرکت ثبت می‌کردند متوجه یک الگوی شگفت‌آور منظم شدند. با اینکه آنها ابتدا آن را در موش‌ها آزمایش کرده بودند اما نتایج نشان داد که الگوهای شبکه‌ای این سلول‌ها در انسان‌ها رایج‌تر از موش‌ها است، چراکه این سلول‌ها نه‌تنها در قشر درون بینی مغز قرار گرفته بلکه در قشر کمربندی مغز نیز مشاهده شده‌اند.  این سلول شبکه‌ای که نام خود را از الگوهای شبکه‌ای سه گوش گرفته که طی آن این سلول موقعیت‌یابی را فعال می‌کند، در میان سایر سلول‌های مغز مشخص است چراکه فعال شدن آن نشان‌دهنده چندین نقطه دیگر است.

اما تاکنون اینکه سلول‌های شبکه‌ای چگونه کار می‌کنند مانند یک رمز و راز باقی مانده است. اما اکنون هوش مصنوعی دیپ مایند در حال نزدیک شدن به پاسخ این سوال است. آندره بانینو می‌گوید: همه چیزهایی که ما فکر می‌کنیم، به‌خاطر می‌آوریم و احساس می‌کنیم در برخی مواقع در مغز ما رمزگذاری می‌شود. برای درک این، ما باید یاد بگیریم که چگونه به مجموعه نورون‌ها نگاه کنیم، فعالیت آنها را اندازه‌گیری کنیم و این را به رفتارها مرتبط کنیم. با این حال، انجام این کار بسیار دشوار است. با این حال دیپ مایند امیدوار است که به سوالات در مورد چگونگی عملکرد مغز، با استفاده از شبکه‌های عصبی و الگوریتم‌های الهام گرفته از نحوه عملکرد نورون‌ها در مغز، پاسخ دهد. نتایج نشان داد که هوش مصنوعی می‌تواند نه‌تنها برای تکثیر مغز بلکه برای درک بهتر آن نیز استفاده شود. به‌عنوان مثال در این مورد ثابت شده است که سلول‌های شبکه را می‌توان برای «ناوبری مبتنی بر بردار» (vector-based navigation) استفاده کرد.