به گزارش «دنیای اقتصاد» حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره‌ درخواست شرکت‌های ارائه‌دهنده ADSL مبنی بر اجازه ارائه خدمات اینترنت با FUP کم‌حجم‌تر اعلام کرد: شرکت‌های FCP چند ماهی است درخواست کرده‌اند که در سرویس غیر حجمی اجازه ارائه سرویس‌های با حجم ترافیک کمتر را از رگولاتوری داشته باشند.  معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: اپراتورهای اینترنت ثابت اعلام کرده‌اند که کاربرانشان درخواست سرویس‌های با حجم کمتر را داشته‌اند و این شرکت‌ها نیز به همین خاطر درخواست ارائه سرویس‌های با FUP کمتر را به سازمان تنظیم مقررات ارائه داده‌اند. به این ترتیب و با موافقت وزیر ارتباطات قرار است با رعایت کف و سقف قیمت، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت ثابت بتوانند سرویس‌های با ترافیک FUP کمتر ارائه دهند.

بر اساس این گزارش، با اجرای مصوبه ارائه سرویس اینترنت غیرحجمی از آذر ۱۳۹۶، مشترکان و شرکت‌های اینترنتی مشکلاتی را در مورد این سرویس‌ها به وزیر ارتباطات یا رگولاتوری گزارش داده بود. احمد نخجوانی، مدیرعامل شرکت شاتل در این مورد می‌گوید: بیشتر مشترکان سرویس‌های اینترنت ADSL خانگی ما از حجم‌های بسیار کمتر از سرویس‌های غیر حجمی با قیمت کمتری استفاده می‌کردند که با شروع این طرح، برخی آنها به‌دلیل افزایش قیمت از دریافت سرویس اینترنت پرسرعت ثابت انصراف دادند.

نخجوانی ادامه می‌دهد: کاربرانی هم که در سرویس‌ها باقی مانده‌اند همان میزان حجم را با پرداخت مبلغ بیشتر مصرف می‌کنند. به‌همین خاطر و با کاهش کاربرانمان از زمان اجرای این طرح ۳۰ درصد از درآمدهای شرکت ما کاهش یافته و از سوی دیگر کاربران باقیمانده نیز هزینه بالاتری را پرداخت می‌کنند. به نظر می‌رسد رگولاتوری باید با بررسی رفتار کاربران در چند ماهی که این طرح اجرا شده، اجازه‌ ارائه سرویس‌های با حجم کمتر به کاربران توسط شرکت‌های FCP صادر شود. محمدرضا کریمی، رئیس هیات‌مدیره شرکت پیشگامان نیز در این رابطه توضیح می‌دهد: اجرای طرح اینترنت حجمی آن هم با یک طرح و یک حجم خاص در هر پهنای باند از سوی شرکت‌های FCP، سبب شده است که تنها اختیار از کاربران گرفته شود.

یعنی هم اینترنت نامحدود ارائه نشده و هم از سویی کاربران اختیار انتخاب حجم مصرفی خود در سرویس‌های اینترنت پرسرعت ثابت را ندارند. کریمی تاکید می‌کند: این سرویس‌ها باعث شده که هم شرکت‌های FCP با کاهش درآمد نزدیک به ۲۵درصدی روبه‌رو شوند و هم از سویی کاربران اختیار انتخاب سرویس مناسب خود را نداشته باشند و مجبور به انتخاب ترافیک‌های از پیش تعیین‌شده باشند. بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و با دستور وزیر ارتباطات از آذرماه ۱۳۹۶ شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت ثابت ADSL، موظف به ارائه سرویس‌های اینترنت غیر حجمی شدند. بر این اساس هر اپراتور برای سرویس‌های خود FUP یا همان میزان ترافیک منصفانه مصرفی هر کاربر از شبکه ملی اطلاعات و اینترنت را مشخص می‌کند.