حالت پرواز (Airplane/ flight Mode) تمامی ارتباطات رادیویی (تلفن همراه)، Wi-Fi، بلوتوث و در کل تمامی عملکردهای بی‌سیم دستگاه را غیرفعال می‌کند. بسیاری از ایرلاین‌ها و شرکت‌های هواپیمایی از مسافران خود بعد از سوار شدن درخواست می‌کنند که به‌منظور حفظ ایمنی پرواز و سلامت خود، گوشی همراه خود را در حالت پرواز قرار دهند تا از هرگونه ایجاد اختلال رادیویی با دستگاه‌های بی‌سیم و ردیاب هواپیما جلوگیری به‌عمل آورده شود. حالا متخصصان فعال در حوزه فناوری و ارتباطات بر این باورند که حتی اگر شما قصد پرواز و سفر با هواپیما را نیز نداشته باشید، روشن و فعال کردن حالت پرواز گوشی همراه می‌تواند به شما کمک‌های بسزایی کند. به‌عنوان مثال، اگر باتری گوشی‌تان به شدت خالی شده و شارژ بسیار کمی دارید و از آن طرف هم به شارژر برق دسترسی ندارید، فعال کردن حالت پرواز می‌تواند مدت زمانی را که گوشی شما باتری نگه می‌دارد، افزایش دهد تا شما به برق و شارژر دسترسی پیدا کنید. این گزارش به مرور و بررسی مختصری بر مجموعه کارکردهای حالت پرواز می‌پردازد:

۱. به سریع شارژ شدن گوشی کمک می‌کند

یکی از کاربردهای غیرپروازی حالت پرواز در موبایل به کاربران این امکان را می‌دهد تا مدت زمان شارژ شدن گوشی خود را بکاهند. این به آن معناست که اگر در حالت معمول، یک ساعت و نیم طول می‌کشد تا گوشی هوشمندتان را شارژ کامل کنید، فعال‌سازی این قابلیت مدت زمان شارژ گوشی را به میزان قابل‌توجهی کاهش داده و تنها در عرض یک ساعت می‌توانید آن را شارژ کنید و سپس از پریز برق بکشید.

۲. به افزایش طول عمر باتری گوشی کمک می‌کند

روشن کردن حالت پرواز به گوشی هوشمند این امکان را می‌دهد تا با غیرفعال‌سازی برنامه‌های پشت‌زمینه و فعال، از باتری کمتری استفاده کرده و به این ترتیب، طول عمر باتری گوشی را افزایش می‌دهد.

۳. از مضرات آنتن‌دهی و امواج موبایلی می‌کاهد

براساس تازه‌ترین یافته‌های محققان و پژوهشگران فعال در حوزه علم پزشکی و فناوری، استفاده طولانی‌مدت از گوشی‌های همراه تا دو برابر ریسک ابتلا به تومورهای مغزی را افزایش می‌دهد. بنابراین طبق گفته‌های پزشکان، روشن کردن حالت پرواز به‌خصوص به هنگام شب می‌تواند تا حد زیادی از مضرات امواج و تشعشعات موبایل بر بدن انسان بکاهد.

۴. اعلان‌های گوشی حواس شما را پرت نمی‌کنند

بسیاری از کاربران هنگام کار کردن در محل کار یا درس خواندن در خانه و دانشگاه، گوشی خود را روی حالت پرواز قرار می‌دهند تا اعلان و نوتیفیکیشن‌های گوشی حواسشان را پرت نکند. وقتی حالت پرواز گوشی فعال است، اغلب یک آیکون هواپیما در نوار مربوط به اعلان‌ها مشاهده خواهید کرد. این آیکون در بالای صفحه نمایش گوشی نشان داده می‌شود.