سهام اسپاتیفای به‌زودی در بورس نیویورک

در نهایت سهام اسپاتیفای برای خرید عموم عرضه شد و به‌زودی این سهام در بازار بورس نیویورک با نام اسپات به فروش خواهد رسید. به طرز عجیبی بازار بورس نیویورک قیمت پایه سهام اسپاتیفای را ۱۳۲ دلار تعیین کرده است، قیمتی که انتظار می‌رود با آغاز فروش سهام تغییر کند. فروش سهام اسپاتیفای در زمان جالبی اتفاق افتاده است. با اینکه این کمپانی تا به حال سودی نداشته است (این کمپانی سال گذشته ۵/ ۱ میلیارد دلار از دست داد)، در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته است. در حال حاضر این سرویس پخش موسیقی ۷۱ میلیون کاربر خریدار اشتراک دارد. این رقم در ژوئن ۲۰۱۵ فقط حدود ۲۰ میلیون بود. اسپاتیفای اخیرا ادعا کرده است این عدد تا آخر سال ۲۰۱۸ به ۹۶ میلیون خواهد رسید.

پیش از عرضه‌ سهام اسپاتیفای، مدیرعامل این کمپانی دنیل اک روز دوشنبه روی بلاگش پستی را منتشر کرد. در این پست اک علاوه بر ابراز خوشحالی نسبت به این موقعیت، دلیل انتخاب روش عرضه‌ سهام این کمپانی را توضیح داد. اسپاتیفای بر خلاف روش معمول عرضه‌ اولیه سهام IPO، از طریق عرضه‌ عمومی و مستقیم DPO به فروش خواهد رسید. اک گفته است: معمولا کمپانی‌ها در این‌جور مواقع توجه‌ها را به سمت خود جلب می‌کنند. به‌طور معمول کمپانی‌ها تمام روز مشغول مصاحبه پیرامون دلیل اهمیت خرید سهام شرکت خود هستند و عموما کمپانی‌ها عرضه‌ عمومی مستقیم را انتخاب نمی‌کنند. با اینکه این راه در اکثر مواقع جواب می‌دهد، اسپاتیفای هیچ‌وقت به یک کمپانی نرمال شباهتی نداشته است.

همان‌طور که پیش از این نیز گفته بودم تمرکز ما بر این جلب توجه اولیه نیست. در عوض ما در حال ساخت، نقشه کشیدن و بلندپروازی برای طولانی‌مدت هستیم. بعضی مواقع موفق می‌شویم و گاهی شکست می‌خوریم. اما چیزی که هیچ‌وقت تغییر نمی‌کند باور ماست. ما باور داریم اول سفرمان هستیم و هنوز جای زیادی برای یاد گرفتن و پیشرفت داریم. با وجود پیشرفت فوق‌العاده‌ این کمپانی، اسپاتیفای با وجود اپل موزیک (سرویس پخش موسیقی ویژه‌ اپل) چالش زیادی پیش رو دارد. با وجود اینکه تعداد دنبال‌کننده‌های خریدار اشتراک اسپاتیفای در حال افزایش است، به پای رشد دنبال‌کننده‌های اپل موزیک نمی‌رسد. حتی تخمین زده شده است این تابستان تعداد دنبال‌کننده‌های خریدار اشتراک اپل موزیک از اسپاتیفای هم جلو بزند.