پس از ۶ ماه تلاش ضربتی دولت برای اجرای ساماندهی بازار گوشی‌های تلفن همراه، پرونده رجیستری گوشی‌های تازه‌وارد به کشور برای سال ۹۶ به اتمام رسید و بالغ بر ۱۰ برند گوشی که بیش از ۵۰ درصد بازار کشور را در اختیار دارند، مشمول این طرح قرار گرفتند. به این ترتیب با عملیاتی شدن طرح رجیستری گوشی موبایل از آذرماه امسال، واردکنندگان گوشی‌های موبایل به کشور، ملزم شدند که قبل از واردات گوشی، آن را در سامانه گمرک ثبت و پس از آن در سامانه رجیستری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به ثبت برسانند تا در شبکه مخابراتی کشور قابل شناسایی باشند. پس از آن به مرور برندهای مختلف گوشی، مشمول طرح قرار گرفتند و به خریداران یک ماه زمان داده شد که نسبت به انجام عملیات رجیستری برای گوشی‌های خود اقدام کنند. در همین حال فروشندگانی که گوشی‌های قاچاق می‌فروختند ملزم به بازپس‌گیری گوشی از خریدار و عودت مبلغ دریافتی، شدند.

تا روز ۲۶ اسفندماه، با اعلام آخرین برندهای مشمول این طرح، ۱۰ برند آی‌فون، موتورولا، گوگل پیکسل، بلک‌بری، ال‌جی، نوکیا، هوآوی، سونی، تکنو، شیائومی و نیز دو مدل گوشی گلکسی S۹ و S۹+ مشمول اجرای رجیستری شدند. گفته شده است که این برندها بیش از ۵۰ درصد سهم بازار موبایل ایران را در اختیار دارند. درهمین حال مقرر شد سایر برندهای گوشی مانند سامسونگ که با در اختیار داشتن بیشترین سهم بازار، در میان آنها است، پس از پایان تعطیلات نوروز ۹۷ رجیستر شوند. حمیدرضا دهقانی‌نیا، معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این مورد گفت: برنامه رجیستری سایر مدل‌های گوشی در بازار به‌زودی در کمیته فنی طرح رجیستری استخراج می‌شود و پس از اعلام به کمیته راهبری این طرح، برای اجرای آن تصمیم‌گیری شده و اعلام عمومی می‌شود.

وی در مورد زمان اجرای این برنامه اضافه کرد: زمان اعلام برندهای جدید رجیستری منوط به برگزاری جلسه کمیته راهبری این طرح است و احتمالا این جلسه، بعد از تعطیلات عید نوروز برگزار خواهد شد. معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا خاطرنشان کرد: نزدیک به نیمی از حجم بازار موبایل در بازه زمانی ۶ ماهه دوم امسال رجیستر شده و هم‌اکنون گوشی‌های سامسونگ که سهم ۴۵ تا ۵۲ درصدی بازار برای آن متصور است، در نوبت رجیستری قرار دارند. از طرف دیگر سایر برندهای گوشی موبایل که سهم زیادی در بازار ندارند نیز در نوبت آینده مشمول طرح رجیستری قرارگرفته و بعد از عید تحت‌پوشش رجیستری می‌روند.

دهقانی‌نیا در مورد نتایج موفقیت‌آمیز اجرای طرح رجیستری نیز به مهر گفت: از ابتدای مهرماه سال ۹۵ تا اسفند سال ۹۵ میزان واردات گوشی تلفن همراه ۶۴۲ میلیارد ریال بود که امسال در این بازه زمانی یعنی از مهر تا اسفند ۹۶ به ۱۰ هزار و ۶۴۷ میلیارد ریال رسیده است. وی افزود: از سوی دیگر عایدی دولت از واردات گوشی موبایل نیز در بازه زمانی ۶ ماهه دوم سال ۹۵ درآمد دولت ۸۳۰ میلیارد ریال بود اما با اجرای طرح رجیستری این رقم به یک‌هزار و ۸۴۴ میلیارد ریال رسیده است؛ به بیان دیگر واردات گوشی موبایل در ۶ ماهه دوم سال ۹۶ رشد ۱۲۷ درصدی داشته است.