به گفته میرمهدی در سال‌های اخیر قاعده مشخصی برای واردکنندگان تبلت برای دریافت مجوز وجود نداشته و صدور مجوزها برای واردکردن این کالا از سازمان تنظیم مقررات رادیویی تا وزارت صنعت و اتحادیه رایانه تهران در گردش بوده است. با این حال معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا از برنامه‌ریزی برای رفع موانع واردات رسمی تبلت‌های سیم‌کارت خور به کشور خبر می‌دهد. به گزارش خبرگزاری مهر حمیدرضا دهقانی‌نیا با بیان اینکه مطابق با طرح تعریف شده در ساماندهی بازار تجهیزات سیم‌کارت خور، اجرای طرح ثبت و شناسه دار کردن تبلت نیز الزامی شده است، افزود: بر این اساس به دنبال مکانیزمی برای اجرای این قانون هستیم. به گفته او در فرآیند رجیستری تبلت هم‌اکنون با موضوع تصحیح و تطبیق فرآیند رسمی واردات این محصول مواجه هستیم که پس از انجام اقدامات مقتضی رجیستری تبلت نیز آغاز می‌شود.

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا با اشاره به این موانع می‌گوید: «مشکلی که هم‌اکنون در واردات رسمی تبلت وجود دارد این است که تبلت‌ها با برند تجاری معتبر با شارژر سه تیغه وارد کشور می‌شوند اما استاندارد کشور ما این شارژرها را مورد پذیرش قرار نمی‌دهند و باید شارژر دو تیغه باشد. اما مشکل اینجاست که تولید این شارژرها از ابتدا به صورت سه تیغه بوده است. در این راستا یکی از موانعی که واردات رسمی این کالا را با مشکلاتی همراه کرده، این موضوع  است.» دهقانی نیا با تاکید بر اینکه باید به سمت کنترل کردن بازار تبلت و شفاف سازی این بازار پیش رویم، می‌افزاید: «قانون رجیستری مربوط به تمامی تجهیزات سیم‌کارت خور می‌شود و هم‌اکنون تبلتی وجود ندارد که مردم از آن استفاده کنند و سیم‌کارت خور نباشد به همین دلیل موضوع رجیستری این کالا در دستور کار قرار دارد اما زمان انجام آن در سال آینده به رفع موانع واردات رسمی این کالا برمی گردد.»

 هزینه واردات رو به افزایش است

در سال‌های اخیر اما واردکنندگان تبلت بر اساس نظر دولت‌های وقت از سازمان‌های مختلفی مجوز وارداتشان را دریافت کرده‌اند. موضوعی که به گفته مهدی میرمهدی، رئیس اتحادیه رایانه تهران منجر به افزایش قیمت این کالا شده است چرا که در این رهگذر برخی سازمان‌ها برای اعطای مجوز از واردکننده هزینه‌ دریافت می‌کنند. او به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: «با وجود آنکه تبلت یکی از کالاهای آی‌تی است که براساس نظر هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور بحث اتحادیه رایانه تهران متولی آن است اما در سال‌های اخیر شرکت مخابرات صدور مجوز تبلت‌های سیم‌کارت خور را به دست گرفته و وزارت بازرگانی نیز تبلت‌های بدون سیم‌کارت را مدیریت می‌کند.» او ادامه می‌دهد: «متاسفانه عملکرد دولت‌ها و کارشناسی‌های نادرست آنها برای اجرای طرح‌ها موجب تغییر قیمت و در بیشتر مواقع افزایش قیمت کالا شده و واردکننده را هم برای دریافت مجوز سردرگم کرده است.

شرکت مخابرات، سازمان تنظیم مقررات رادیویی و وزارت صنعت هریک استاندارد خاص خودشان را دارند و متاسفانه این موقعیت باعث شده که هزینه افزایش قیمت کالا را مصرف‌کننده پرداخت کند.» به گفته او قوانین دست و پاگیر در سال‌های اخیر باعث خودتحریمی برای فعالان صنفی در بازارها شده است.  او تاکید می‌کند که نهادهای اجرای طرح رجیستری تبلت تاکنون از این اتحادیه برای شرکت در جلسات هماهنگی دعوتی نداشته است. طرح رجیستری برای کالاهای با سیم‌کارت از سال آینده اجرایی می‌شود اما همچنان مشخص نیست استانداردهای اجرای این طرح و گروهی که شامل این اجرای این طرح می‌شوند، کدام است.