شرکت‌های مخابراتی و مراکز خدماتی و نیروهای امدادی همچون پلیس و اورژانس در کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا اعلام کرده‌اند که ۲۰ بار در روز تماس‌هایی را ثبت و ضبط کرده‌اند که با گوش دادن به صدای آن سوی خط متوجه شده‌اند کاربران گوشی‌های آی‌فون به علت مشکل و هنگ کردن گوشی‌هایشان به‌طور ناخودآگاه با شماره تماس‌های اضطراری (emergency calls) که به‌صورت پیش‌فرض روی صفحه قفل گوشی‌های همراه وجود دارد، تماس گرفته‌اند. به گونه‌ای که خودشان از این تماس آگاه نبوده و در حال صحبت درباره مشکل هنگ کردن گوشی آی‌فون خود بوده‌اند.

این مراکز امدادی همچنین عنوان کرده‌اند که این قبیل تماس‌ها از ماه اکتبر سال گذشته میلادی به اوج خود رسیده است، به گونه‌ای که روزانه ۲۰ تماس این چنینی با آنها گرفته شده است. به نظر می‌رسد وقتی که گوشی‌های آی‌فون با مشکل هنگ کردن مواجه می‌شوند، کاربران به‌منظور دسترسی هرچه سریع‌تر به اطلاعات مورد نظر در گوشی و برگرداندن آن به حالت طبیعی عجله از خود نشان داده‌اند و همین امر موجب شده که با لمس و حرکت سریع انگشتان خود برروی صفحه نمایش و صفحه قفل (Lock screen) گوشی آی‌فون، به‌طور ناخود آگاه گزینه تماس با شماره‌های اضطراری ۹۱۱ در آمریکا را لمس کرده‌اند و با این کار موجب ایجاد مزاحمت‌های ناخواسته برای مراکز امدادی شده‌اند.

با وجود اینکه این تماس‌ها به بیش از ۱۶۰۰ مورد تاکنون رسیده است، اپل هنوز علت دقیق این موضوع را به‌طور رسمی اعلام نکرده و تاکنون هیچ واکنشی نسبت به این اتفاق از خود نشان نداده است. به گفته کارشناسان، از آنجا که هر یک مورد تماس مزاحم و بی‌مورد برای مراکز امدادی، بسیار آسیب‌زننده و مشکل‌ساز است، از شرکت اپل انتظار می‌رود علاوه‌بر تشریح علت دقیق این واقعه، هرچه سریع‌تر مشکل مربوطه را بررسی و حل کند تا کاربران به‌طور ناخودآگاه و ناخواسته با مراکز پلیس و اورژانس و... تماس نگیرند و به این ترتیب مزاحمت‌های موجود برای آنها به‌طور کامل از بین برود.