بر اساس گزارش مالی مربوط به سه ماه‌ چهارم سال ۲۰۱۷، شرکت اینتل موفق شده تا در پاییز سال ۲۰۱۷ میلادی به لطف دیتاسنترها و پردازنده‌های مورد نیاز این حوزه، عملکردی فراتر از انتظار وال‌استریت را نمایش دهد. این کمپانی موفق شده که در فصل چهارم سال یعنی سه ماهه پاییز ۲۰۱۷ درآمدی معادل ۱/ ۱۷میلیارد دلار را کسب کند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که درآمد ۴/ ۱۶میلیارد دلاری داشته، یک رشد ۱/ ۴درصدی تجربه کرده است.

سود به‌دست آمده توسط اینتل در این مدت ۰۸/ ۱ دلار برای هر سهم بوده است که در مقایسه با ۷۹ سنت کسب شده در مدت مشابه سال ۲۰۱۶، ۳۹ درصد رشد و افزایش داشته است. ارزش سهام این شرکت نیز به‌خاطر ارائه این گزارش با رشد و افزایشی ۸/ ۳درصدی مواجه شده و به ۰۶/ ۴۷دلار افزایش یافته است. گزارش مالی اینتل که حاکی از عملکرد درخشان این غول تکنولوژی است، اندکی باعث شد تا جلوی کاهش ارزش سهام این شرکت را که تحت تاثیر آسیب‌پذیری‌ها و ضعف‌های امنیتی کشف شده معروف به اسپکتر و ملت‌داون به وجود آمده بود، بگیرد.

تحلیلگران وال استریت پیش‌تر برآورد کرده بودند که اینتل در سه ماه چهارم سال ۲۰۱۷، درآمدی معادل ۱۳/ ۵میلیارد دلار را کسب خواهد کرد اما حالا با ارائه و انتشار گزارش مالی خود شرکت اینتل، کسب و کار و درآمد این غول تکنولوژی با افزایشی ۲۰درصدی مواجه شده و به ۵۸/ ۵میلیارد دلار رسیده است. هرچند که میزان درآمد این شرکت از رایانه‌های شخصی بسیار کمتر از حد انتظار شده و با ۲درصد کاهش به ۹میلیارد دلار رسیده است. درآمد سالانه این شرکت نیز نسبت به سال ۲۰۱۶ میلادی با افزایشی ۳ درصدی به ۳۴میلیارد دلار رسیده است.

این درحالی است که پیش‌بینی می‌شد آسیب‌پذیری‌ها و ضعف‌ها وحفره‌های امنیتی کشف شده در تراشه‌ها و پردازنده‌های ساخت اینتل تحت عنوان اسپکتر و ملت داون، این شرکت را با کاهش و سقوط قابل توجهی روبه‌رو کند. علاوه بر دیتاسنتر، دو حوزه دیگری که موجب رشد اینتل شده است، اینترنت اشیا و تراشه‌های قابل برنامه‌ریزی است که در محصولات مختلفی همچون خودروهای خودران، چراغ‌های راهنمایی و لوازم خانگی قابل استفاده و کاربردی خواهند بود. این تراشه‌های قابل برنامه‌ریزی که از سوی مایکروسافت در دیتاسنترهای اینتل مورد استفاده قرار می‌گیرد، با یک رشد ۳۵ درصدی، موجب شده درآمد این شرکت از این بخش ۵۶۸ میلیون دلار شود. اینتل در ادامه این گزارش مالی برآورد و اعلام کرده است که در سال جاری میلادی (۲۰۱۸)، ۶۵ میلیارد دلار کسب خواهد کرد. هرچند که کارشناسان و تحلیلگران بسیاری همچنان بر این باورند که بزرگ‌ترین خطری که اینتل را تهدید می‌کند، کشف و ادامه حضور روزنه‌های امنیتی و آسیب‌پذیری‌هایی همچون ملت داون و اسپکتر است.